English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

RPP nie zmieniła kursu polityki pieniężnej

15-04-2015

 

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie – Decyzja ta nie może być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę jasną deklarację Rady, że cykl luzowania polityki pieniężnej dobiegł końca. Jeżeli nie stanie się nic nadzwyczajnego, pozostaniemy przy 1,5-procentowej stopie referencyjnej jeszcze przez stosunkowo długi czas – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

RPP nie zaskoczyła rynku, trzymając się swoich wcześniejszych deklaracji, które nie pozostawiały wiele miejsca na wątpliwości. W ostatnim czasie pojawiły się pewne dodatkowe przesłanki, które mogłyby przemawiać za obniżkami stóp procentowych – wartość złotego względem euro wzrosła bowiem do najwyższych wartości od połowy 2011 r. Wydaje się, jednak, że Rada nie chce się angażować w wojnę walutową z Europejskim Bankiem Centralnym, który od marca prowadzi program luzowania ilościowego. Jeżeli jednak deprecjacja euro będzie kontynuowana przez kolejne okresy, konkurencyjność polskiego eksportu może ucierpieć.

 

Ponadto prowadzenie bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej zostało ostatnio zarekomendowane Polsce przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wydaje się jednak, że jedynie nagłe załamanie ożywienia gospodarczego lub uporczywe utrzymywanie się silnej deflacji przez dłuższy czas mogłoby skłonić polskie władze monetarne do nagłej zmiany kursu polityki pieniężnej. Póki co RPP czeka na efekty wcześniejszych obniżek stóp procentowych.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP