English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP popierają inicjatywę referendum w sprawie zmian w systemie podatkowym

12-05-2015

Zmiany w Ordynacji podatkowej są konieczne już teraz. Z zadowoleniem przyjęliśmy zapowiedź całościowej reformy, jednak polscy przedsiębiorcy nie mają już czasu, by na nią czekać. To, co w sprawie prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej robi dziś rząd, jest podcinaniem skrzydeł polskiej przedsiębiorczości i polskim podatnikom. Obowiązujące przepisy podatkowe – ich konstrukcja i sposób ich egzekwowania przez organy skarbowe – urągają wszelkim standardom praworządności cywilizowanego świata.

 

 

Pragniemy przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy wypracowują dziś 70 proc. PKB. W interesie państwa i rządu jest więc takie działanie, które będzie wspierało tę grupę. Tymczasem organy skarbowe wbrew wszelkiej logice – także ekonomicznej – niszczą całe firmy, wysyłając na bruk tysiące ludzi. I robią to urzędnicy, którzy, co pragniemy podkreślić, są opłacani z podatków tych przedsiębiorców.

 

Dla takich ludzi i dla takiego traktowania podatników nie powinno być miejsca w Polsce.

 

Dlatego z radością przyjęliśmy grudniową zapowiedź Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o takiej nowelizacji Ordynacji podatkowej, która wyrównuje szanse w starciu podatnika z aparatem skarbowym. Wpisana już dziś do Ordynacji zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika wyznaczyłaby kierunek zmian dla całościowej reformy. Niestety urzędnicy Ministerstwa Finansów zrobili wszystko, by projekt ten storpedować. Posłowie „pracującej” (cudzysłów celowy) nad nowelizacją podkomisji sejmowej postanowili zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego po opinię w jego sprawie. Minister Janusz Cichoń dopomógł im, pisząc żenującą rekomendację dla tego pomysłu. Już 23 kwietnia tego roku Biuro Analiz Sejmowych (BAS) odpowiedziało posłom, że ich pomysł jest niczym innym, jak tylko próbą przetrzymania nowelizacji do końca kadencji sejmu, kiedy to z półki trafi do kosza.

 

Nic więc dziwnego, że informacja o wspomnianej odpowiedzi BAS ujrzała światło dzienne niemal miesiąc po tym, kiedy dostali ją posłowie komisji!

 

Za bezprecedensową należy uznać sytuację, gdy Prezydent RP zmuszany jest – niejako „w zastępstwie” urzędników rządowych – do kształtowania i naprawiania systemu podatkowego. Konieczność odwoływania się przez niego w tej sprawie do opinii publicznej w obliczu jawnej obstrukcji rządu – to sytuacja bezsprzecznie skandaliczna.