English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Platforma Komunalna o finansowaniu inwestycji w nowej perspektywie unijnej

13-05-2015

 

 

W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się posiedzenie Platformy Komunalnej Pracodawców RP. Spotkanie poświęcone było potrzebom sektora komunalnego w zakresie możliwości pozyskiwania finansowania dla dużych inwestycji infrastrukturalnych.

 

Temat ten staje się szczególnie istotny w kontekście rozpoczętej właśnie nowej perspektywy finansowej UE. Do 2020 roku Polska będzie mogła pozyskać z unijnych funduszy w sumie ponad 100 mld euro. Znaczna ich część trafi do samorządów. Eksperci wyliczają jednak, że aby po nie sięgnąć, jednostki samorządu terytorialnego będą musiały pozyskać ponad 60 mld zł na zapewnienie tzw. wkładu własnego. Tymczasem część z nich już teraz nie ma możliwości, by się dalej zadłużać. Niektóre mogą więc stanąć w obliczu konieczności znalezienia innego sposobu pozyskania kapitału.

 

Właśnie przedstawieniu oferty w tym zakresie miało służyć posiedzenie Platformy Komunalnej. Wzięli w nim udział m.in. Andrzej Długosz, Wiceprezydent Pracodawców RP, Grzegorz Zawada, Wiceprezes GPW, Michał Stępniewski, Członek Zarządu KDPW, a także przedstawiciele spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe i Banku Gospodarstwa Krajowego – którzy wspólnie realizują program Inwestycje Polskie – oraz reprezentanci innych instytucji finansowych, samorządów i przedsiębiorstw komunalnych.

 

Chcemy przeprowadzić cały cykl spotkań, które będą dotyczyć możliwości pozyskania funduszy na rozwój firm i samorządów. Wnioski, które będą z tego płynąć, zostaną zebrane w białej księdze i przekazane rządowi. Chodzi o to, by nowy gabinet od razu wiedział, jakie w tym względzie są potrzeby i możliwości – mówi Andrzej Długosz.

 

Grzegorz Zasada przekonuje, że dobrym miejscem na pozyskanie kapitału (również dla samorządów) może być np. giełda. – Przy czym nie jest to miejsce tylko dla największych, takich jak Warszawa. Mniejsze podmioty też są tam obecne – zauważa Wiceprezes GPW.

 

Z kolei przedstawiciele PIR i BGK przedstawili finalizowany przez nich projekt wspólnego powołania Funduszu Infrastruktury Samorządowej, który ma służyć właśnie jednostkom samorządu terytorialnego. Chodzi m.in. o to, by łatwiej im było sfinansować wkład własny do projektów unijnych bez dodatkowego zadłużania. O swoich produktach i ofercie mówili też przedstawiciele innych instytucji finansowych.

 

Spotkania będą teraz kontynuowane – zaplanowano, że odbędą się we wszystkich 16 województwach.