English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wykwalifikowanych urzędników jest ciągle za mało

15-09-2010

Nierealne wydają się zapowiedzi rządu, że w 2011 roku w polskich urzędach będzie pracowało 12 tys. urzędników mianowanych (teraz jest ich 6 tys.) – limit mianowań na przyszły rok wynosi tylko 500 osób.

 
W interesie zarówno pracodawców, jak i całego kraju leży to, aby w urzędach pracowały osoby o wysokich kompetencjach. Tym bardziej, że przy tak dużym poziomie biurokracji z jakim mamy do czynienia w Polsce, kontakty z administracją są dla pracodawców niestety codziennością.
 
Warto podkreślić, że posiadanie statusu urzędnika mianowanego oznacza, że dana osoba rzeczywiście posiada dużą wiedzę – zna co najmniej jeden język obcy, potwierdziła zdanym egzaminem posiadanie głębokiej wiedzy z zakresu wielu gałęzi prawa, przeszła testy na inteligencję. - Właśnie takich urzędników potrzebujemy, aby nasze państwo funkcjonowało sprawnie, a kontakty z urzędem nie były frustrującym przeżyciem – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
 
Dziś co prawda liczba urzędników szybko rośnie, ale nie przekłada się to niestety na jakość ich pracy. - Mamy do czynienia z fasadowymi konkursami na poszczególne stanowiska, a wyżsi rangą urzędnicy są obsadzani z klucza politycznego – podkreśla Piotr Rogowiecki. Przypominamy, że status urzędnika mianowanego chroni przed niepotrzebną, politycznie motywowaną, fluktuacją kadr.
 
- Zwiększanie liczby urzędników mianowanych oczywiście kosztuje, ale z całą mocą jesteśmy za tym, aby dobra praca urzędników była dobrze opłacana - kończy Piotr Rogowiecki.