English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Potrzebne innowacje i wsparcie? ARP może pomóc

27-05-2015

 

 

28 maja rusza Platforma transferu technologii – jeden z flagowych projektów Agencji Rozwoju Przemysłu, pomyślany z przeznaczeniem dla przedsiębiorców. Ma im pomóc w pozyskiwaniu i wdrażaniu w swoich firmach innowacyjnych rozwiązań.

 

Przez wiele lat byliśmy kojarzeni głównie z ratowaniem dużych firm. Od kilku miesięcy to się jednak zmienia. Restrukturyzacja przedsiębiorstw pozostaje oczywiście jednym z trzech filarów naszej strategii. Coraz mocniej stawiamy jednak też na wspieranie innowacji, projektów prorozwojowych i transferu nowoczesnych technologii do firm i przemysłu. Chodzi o to, by jak najwięcej z nich było komercjalizowanych – mówi Aleksandra Magaczewska, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

Przedstawiciele ARP byli gośćmi na posiedzeniu Rady Pracodawców RP. Zaprezentowali na niej model działania Agencji, jaki ma obowiązywać do 2020 roku. A według przyjętej w listopadzie zeszłego roku nowej strategii jednym z głównych jej zadań ma się stać wsparcie przedsiębiorców z sektora MŚP we wdrażaniu innowacyjnych i prorozwojowych rozwiązań.

 

Proszę pamiętać, że nie jesteśmy rządową agencją, a firmą Skarbu Państwa, której misję stanowi pomoc w rozwoju przemysłu. Nasze działania są skierowane nie tylko do dużych przedsiębiorstw państwowych, lecz także do firm prywatnych i otwiera się przy tym na przedsiębiorstwa z segmentu małych i średnich firm, o czym warto pamiętać – dodaje Aleksandra Magaczewska.

 

Prezes ARP zwraca uwagę też na to, że jej firma udziela pożyczek na projekty rozwojowe, a nawet jest skłonna wchodzić kapitałowo w tego typu przedsięwzięcia. O ile w 2010 roku wśród pożyczkobiorców ARP aż 60 proc. stanowiły firmy powiązane ze Skarbem Państwa, a tylko 40 proc. przedsiębiorcy prywatni, o tyle rok temu proporcje były niemal dokładnie odwrotne (63 proc. firmy prywatne, a 37 proc. – państwowe).

 

Nie chcemy zastępować banków, tylko uzupełniać ich ofertę. A może ona być naprawdę atrakcyjna. Jesteśmy przy tym elastyczni, oferujemy proste i przejrzyste zasady współpracy oraz indywidualne podejście – informuje Marek Szczepański, Wiceprezes ARP. Na naprawdę atrakcyjne projekty można pozyskać finansowanie przekraczające nawet 50 mln zł. Z kolei powołany niedawno fundusz ARP Venture, który powstał z myślą o rozwoju innowacyjności i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w przemyśle, zabezpieczać może w takich projektach do 30 proc. potrzebnego kapitału (5‒15 mln zł).

 

Projektem, z którym ARP wiąże spore nadzieje, jest też wspomniana już uruchamiana właśnie Platforma transferu technologii. Pomysł na jej działanie przedstawia się prosto: ma to być przyjazne narzędzie, które pozwoli na kojarzenie dawców i biorców innowacji. Innymi słowy, firma, która potrzebuje pozyskać dla siebie nowoczesne rozwiązania, będzie mogła to ogłosić na platformie. Z drugiej strony ogłaszać się tam będą instytuty badawcze i firmy oferujące takie rozwiązania. W ten sposób, przy wsparciu ze strony specjalistów ARP, dochodzić ma do kojarzenia ze sobą partnerów. Całość będzie w działaniu przypominać nieco portal ogłoszeniowy. Dodatkową korzyścią z korzystania z platformy ma zaś być możliwe wsparcie finansowe przy ewentualnym wdrażaniu innowacyjnego projektu.

 

Działania te nakierowane są na zebranie i skatalogowanie z jednej strony potrzeb, które zgłaszają przedsiębiorstwa, z drugiej – gotowych rozwiązań, które zaoferować mogą uczelnie czy instytuty badawcze. Wszystko zaś po to, by Polska mogła jak najlepiej wykorzystać fundusze, które Polska będzie miała szansę pozyskać z Brukseli do 2020 roku.