English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zaskakująco słaby odczyt PMI

02-06-2015

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w maju do 52,4 pkt – Koniunktura w polskim przemyśle okazała się znacznie słabsza od oczekiwań. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, bardzo dobra koniunktura w przemyśle utrzymywała się zaledwie przez kilka miesięcy. Zmniejsza to szanse na wyraźne umocnienie dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach 2015 r. – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Fluktuacje w poziomie aktywności polskiego przemysłu niestety następują zgodnie ze scenariuszem z poprzedniego roku – wówczas również po nagłym wzroście wskaźnika PMI do wartości bliskich historycznemu rekordowi, nastąpiło równie gwałtowne osłabienie koniunktury w sektorze przemysłowym. Wkrótce przekonamy się, czy – podobnie jak w 2014 r. – przełoży się to na osłabienie lub zahamowanie ożywienia w całej gospodarce.

 

Kondycja polskiego sektora przemysłowego jest silnie uzależniona od sytuacji niemieckich firm produkcyjnych. Ta jest zaś najgorsza od co najmniej 3 miesięcy, co częściowo tłumaczy słabość polskiego przemysłu. Dynamika wzrostu zamówień eksportowych spadła pomimo osłabienia kursu złotego względem euro i dolara w porównaniu z kwietniem.

 

Bez wątpienia bardzo optymistycznym sygnałem jest to, że subindeks zatrudnienia nie uległ znaczącemu osłabieniu. To kolejny argument przemawiający za tym, że pomimo mało imponującego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, sytuacja na rynku pracy wciąż może ulegać systematycznej poprawie. 

 

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP