English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rozszerzenie programu MdM o rynek wtórny to krok w złym kierunku

11-06-2015

 

 

 

 

Przyjęte przez sejmową podkomisję sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadza w tej ustawie zmiany, zgodnie z którymi na wsparcie finansowe z budżetu państwa będą mogli liczyć również nabywcy mieszkań z rynku wtórnego. Byłby to jednak krok w złym kierunku.

 

Ideą programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), w ramach którego młodzi ludzie, w szczególności młode rodziny, mogli liczyć na pokrycie części kosztów nabycia mieszkania przez państwo, jest stałe powiększanie zasobu mieszkań. Z tego powodu rynek wtórny był od początku wykluczony ze wsparcia w ramach MdM, co strona rządowa podkreślała wyraźnie w trakcie prac nad programem jeszcze w 2012 r. Taka decyzja ma swoje głębokie uzasadnienie.

 

Rynek pierwotny odgrywa kluczową rolę nie tylko w powiększaniu, nadal bardzo ograniczonego, zasobu mieszkaniowego w naszym kraju, dodając do niego ok. 60 tys. lokali mieszkalnych w ciągu roku. Są to nowe mieszkania w nowych budynkach, które buduje się i wyposaża od podstaw. W oczywisty sposób przekłada się to na całą gospodarkę, zapewniając miejsca pracy nie tylko w sektorze budownictwa, lecz także w wielu innych branżach, generując popyt na stal, beton, materiały wykończeniowe, meble czy sprzęt AGD i RTV. Skumulowany efekt rozwoju rynku pierwotnego w budownictwie mieszkaniowym jest ogromny i nie bez powodu sektor ten stanowi barometr pomyślności gospodarczej każdego państwa. Gdy branża budowlana ma problemy, błyskawicznie przekłada się to na inne gałęzie gospodarki, wywołując spadek produkcji, utratę miejsc pracy i ograniczając konsumpcję wewnętrzną. Tymczasem w przypadku rynku wtórnego efekty te występują w znacznie okrojonym zakresie.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że jeśli ograniczone wsparcie finansowe ze strony państwa ma pomóc młodym ludziom w nabywaniu wymarzonego własnego mieszkania, to pieniądze te powinny być wydawane w sposób gwarantujący największe możliwe korzyści dla całej gospodarki. Środki te powinny trafiać wyłącznie na pomoc przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym. Dlatego też liczymy na to, że sprawozdanie podkomisji nie zyska w tym obszarze akceptacji ze strony sejmowych komisji, względnie całej izby podczas drugiego czytania.

 

Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP