English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Działać na rzecz rodziny? Chętnie. Ale skarbówka nie może rzucać kłód pod nogi

24-06-2015

 

W zakresie działań prorodzinnych wiele udało się w ostatnich latach osiągnąć, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego te działania powinny być kontynuowane. Dziękuję pracodawcom za ich wkład w budowę dobrego klimatu dla rodziny – mówi Bronisław Komorowski, ustępujący Prezydent RP.

 

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące działania podejmowane przez administrację Bronisława Komorowskiego na rzecz rodzin. Uczestnikiem debaty, która się następnie na ten temat odbyła, był m.in. Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

 

Najważniejszą inwestycją jest dziś inwestycja w infrastrukturę społeczną. A najważniejszą komórką jest tu rodzina – zwraca uwagę Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

 

Z danych Kancelarii Prezydenta wynika, że obecnie 45 proc. kobiet oraz 58 proc. mężczyzn w wieku 25−39 lat deklaruje, iż mają mniej dzieci, niżby chcieli.

 

Jest tu więc jakaś bariera – ocenia Irena Wóycicka, Minister odpowiedzialna w Kancelarii Prezydenta Komorowskiego za sprawy społeczne.

 

Jako jedną z głównych przeszkód młodzi ludzie wskazują przede wszystkim trudną sytuację materialną − przy czym nie chodzi tylko o brak pieniędzy. Ważne są bowiem również warunki mieszkaniowe, trudności ze znalezieniem pracy czy dostępność przedszkoli.

 

Tych problemów nie da się rozwiązać bez partnerstwa rządu i parlamentu z samorządami, organizacjami pozarządowymi i pracodawcami. Bez wsparcia z ich strony nasze działania w tym zakresie na pewno byłyby trudniejsze – podsumowuje Irena Wóycicka.

 

Andrzej Malinowski zwraca jednak uwagę na ograniczenia, jakie przedsiębiorcy napotykają przy tym np. ze strony służb skarbowych.

 

Biznes chętnie działa na rzecz rodziny, choć nie jest to oczywiście nasze główne zadanie. Bo w biznesie podstawową zasadą jest to, że na wszelkie koszty trzeba zarobić – wyjaśnia. Zwraca też uwagę na zbyt skomplikowane i nieprzyjazne przepisy: – Kiedy przychodzą służby skarbowe, natychmiast zaczynają się problemy, bo słyszymy, że tego typu wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu. Po czym zaczynają się kontrole, a niejednokrotnie wieloletnie procesy sądowe.

 

Prezydent Pracodawców RP podkreśla, że jeśli przedsiębiorcy mają się mocniej angażować w działania na rzecz polityki prorodzinnej, to służby skarbowe i administracja nie mogą im rzucać kłód pod nogi.

 

Na spotkaniu pojawiła się inicjatywa, by Para Prezydencka powołała fundację, która koncentrować się będzie na działaniach na rzecz rodzin. Anna i Bronisław Komorowscy na razie nie potwierdzili, że po zakończeniu prezydentury rzeczywiście taką utworzą. Andrzej Malinowski deklaruje jednak, że jeśli taka powstanie, pracodawcy z pewnością chętnie będą ją wspierać.