English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ustawa o zdrowiu publicznym – oby zdążyć przed wyborami

08-07-2015

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zdrowiu publicznym. To bardzo ważny dokument, na który całe środowisko związane z ochroną zdrowia czekało od ponad 20 lat.

 

W ocenie Pracodawców RP projekt nie jest idealny – pozostawia wiele do życzenia w kwestii stanowczości przyjętych rozwiązań (umocowania pełnomocnika Rządu do spraw Zdrowia Publicznego, Rady do spraw Zdrowia Publicznego czy Komitetu Sterującego Narodowym Programem Zdrowia). Jednak po tylu latach oczekiwania najważniejsze jest to, aby udało się dokończyć prace parlamentarne nad projektem jeszcze przed wyborami. Mamy nadzieję, że zostanie on niezwłocznie przekazany pod obrady sejmu, a później będzie sprawnie, ale z poszanowaniem wszystkich interesariuszy – w tym partnerów społecznych – omawiany w Komisji Zdrowia.

 

Zdaniem Pracodawców RP szybkie przyjęcie ustawy da szansę na przygotowanie dobrego Narodowego Programu Zdrowia, a kolejnym rządzącym – możliwość udoskonalania ustawy o zdrowiu publicznym. Powolne prace mogą zaprzepaścić dotychczasowe starania i skazać system na kolejne długie lata oczekiwania na następną wersję projektu.

 

Ustawa o zdrowiu publicznym musi próbować sprostać zbliżającym się problemom demograficznym. Już za pięć lat wiek emerytalny osiągną osoby urodzone w Polsce w wyżu powojennym. Musimy pamiętać o tym, że coraz dłuższe życie, połączone z wysokimi kosztami leczenia osób starszych, będzie ogromnym wyzwaniem – głównie finansowym – dla systemu ochrony zdrowia.

Pracodawcy RP będą wspierać projekt na etapie prac sejmowych.

 

 

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej