English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Do fizjoterapeuty bez obaw

21-07-2015

Sejmowa Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw zakończyła prace nad tym projektem. Dotychczasowy brak regulacji sprawiał, że niemal każdy mógł założyć gabinet rehabilitacji i świadczyć usługi z tego zakresu – nie rzadko z powodu braku kwalifikacji szkodząc pacjentom.

 

 

Ustawa podniesie bezpieczeństwo pacjenta, eliminując z rynku osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji. Określi kompetencje i wykształcenie niezbędne do świadczenia usług z tego zakresu. Poza kierunkowymi studiami wymagane będzie zdanie egzaminu państwowego, uprawniającego do wykonywania zawodu, a każdy fizjoterapeuta otrzyma numer prawa wykonywania zawodu. Ponadto powołana zostanie Krajowa Izba Fizjoterapeutów - samorząd zawodowy.

 

W toku pracy podkomisji odbyło się 20 posiedzeń roboczych. We wszystkich czynny udział brali członkowie Pracodawców RP, zrzeszeni w forum rehabilitacji. W naszej ocenie przyjęty projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fizjoterapeutów i pracodawców, a co najważniejsze - pacjentów.

 

Prace nad ustawą i problem grupy zawodowej fizjoterapeutów były poruszane przez wiele lat, jednak dopiero teraz pojawiła się realna szansa na ostateczne rozwiązanie tych kwestii. Mamy nadzieję, że projekt w obecnej formie zostanie uchwalony przez Parlament RP.

 

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej