English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rośnie liczba Polaków wysyłających e-deklaracje

12-05-2010

Ministerstwo Finansów opublikowało dane o liczbie deklaracji, jakie podatnicy złożyli w formie elektronicznej za 2009 r. Wynika z nich, że na prawie 2 mln wszystkich przesłanych w systemie e-deklaracji dokumentów, 320 tys. to deklaracje podatkowe. Liczby te świadczą o tym, że rezygnacja z obligatoryjnego sygnowania deklaracji bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu było słusznym posunięciem.


Zdaniem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w przypadkach, gdy dokumenty przesyłane w formie elektronicznej nie są narażone na permanentne ataki, powinno się rezygnować z zaostrzonych wymagań co do sposobów ich zabezpieczania.


Realizując postulat budowania w Polsce ram prawnych e-państwa warto liberalizować ortodoksyjne podejście w tej kwestii. Obecnie realia są takie, że z uwagi na stosunkowo wysokie koszty bardzo niewiele osób fizycznych decyduje się na korzystanie z najbardziej zaawansowanej technologicznie formy podpisu elektronicznego. Z kolei, aby stymulować zainteresowanie podatników do korzystania z deklaracji w formie elektronicznej, ustawodawca nie może przyjmować bezkompromisowego stanowiska. Cieszy to, że w kwestii e-deklaracji zostało ono zliberalizowane.


Efektem są przedstawione przez Ministerstwo Finansów statystyki z których wynika, że najpopularniejszych deklaracji (PIT-37) wysłano ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (przykładowo w Szwecji już ponad 3 mln podatników składa roczne deklaracje podatkowe on-line – przy 9,333 mln wszystkich mieszkańców to ponad połowa podatników). Daje to dobry prognostyk na przyszłość. Komentując tę sytuację należy jednak mieć na uwadze, że wprowadzenie możliwości wysyłania deklaracji w formie elektronicznej należy oceniać nie od strony liczb, ale samej możliwości zastosowania alternatywnej - do papierowej - formy ich składania. To, ile osób z niej skorzysta, świadczy jedynie o zapotrzebowaniu na tego typu formę rozliczania się z fiskusem.