English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polscy przedsiębiorcy dobrze wykorzystali czas światowego kryzysu gospodarczego

17-09-2010

W pierwszym półroczu tego roku nasze przedsiębiorstwa zainwestowały za granicą 2 miliardy 300 milionów euro. To więcej niż w całym ubiegłym roku.

 
Inwestycje polskich przedsiębiorców za granicą wynikają w dużej mierze z tego, że we właściwy sposób wykorzystali oni okres światowego kryzysu gospodarczego – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Po pierwsze sami przeszli przez trudny czas w dość dobrej kondycji - wdrożone działania pozwoliły na zebranie środków potrzebnych na inwestycję. Polscy przedsiębiorcy przeczekali okres największej niepewności na rynkach europejskich, teraz przyszedł czas na zakupy zagranicznych firm po cenach znacznie niższych niż przed kryzysem.
 
- Cieszy fakt, że przestajemy być zorientowani tylko na Wschód. Teraz największym powodzeniem cieszą się Niemcy. W przyszłym roku zostanie otwarty tamtejszy rynek pracy, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy. Ponadto prowadzenie biznesu u naszych zachodnich sąsiadów odbywa się w stabilnych warunkach politycznych i prawnych – podkreśla Piotr Rogowiecki.
 
Trudno dziś wyrokować, czy wzmożona aktywność polskiego biznesu wynika tylko z epizodycznych czynników, czy też jest już stałym trendem. Ważne jednak, że polscy przedsiębiorcy działają bez kompleksów i zbierają doświadczenie.