English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych – szerokie porozumienie

28-07-2015

W związku z pracami nad projektem nowej ustawy Prawo zamówień publicznych Pracodawcy RP przystąpili do porozumienia zawartego przez najważniejszych partnerów społecznych.

 

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, Prezydenta Pracodawców RP podpisane porozumienie jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób aktywność wielu partnerów publicznych może usprawniać istotną część rynku pracy w Polsce.

 

„Jesteśmy przekonani, że dojrzała, oparta na kompromisie praca nad nową Ustawą spełni oczekiwania wszystkich reprezentowanych przez nas grup społecznych” – mówi.

 

Podkreśla, że celem Pracodawców RP jest stworzenie w pełni efektywnego prawa, które w oparciu m.in. o jasne i sprawiedliwe warunki w przetargach, prowadzić będzie do konsekwentnego zwiększania zatrudnienia i poprawy jakości usług świadczonych przez Wykonawców w sektorze publicznym.

 

„Z racji wartości rynku zamówień publicznych Państwo ma tu w ręku bardzo poważne narzędzia i powinno z nich zacząć korzystać” – ocenia.

 

Jego zdaniem pomoże w tym eliminacja kryterium najniższej ceny w przetargach (głównej patologii zamówień publicznych w Polsce), co jest jednym z celów prac nad nową ustawą. Decydując o wyborze Wykonawcy należy brać pod uwagę szereg innych niż cena kryteriów, w tym klauzule społeczne i środowiskowe czy zastosowanie innowacyjnych rozwiązań.

 

Urząd Zamówień Publicznych przedstawił propozycję ustawy, która ma implementować w Polsce dyrektywy unijne. Polska jest zobligowana do ich pełnego wdrożenia przed 18 kwietnia 2016 roku. Partnerzy społeczni, w tym Pracodawcy RP, złożyli do niego liczne, w większości krytyczne uwagi. Niestety, większość z nich została zignorowana. Partnerzy społeczni zwracają więc uwagę na szczególne znaczenie zamówień publicznych w ustroju gospodarczym RP. Chcą ochrony nie tylko zamawiających i wykonawców, ale również zatrudnionych przy realizacji zamówienia pracowników.

 

Bezpieczeństwo na rynku pracy, odejście od kryterium najniższej ceny, uwzględnienie w SIWZ pełnej waloryzacji oraz zatrudnianie pracowników na etacie dla realizacji danego zamówienia – to fundamenty, jakie udało się wspólnie wypracować związkom zawodowym oraz organizacjom pracodawców. Prace nad nowym Prawem zamówień publicznych należy prowadzić z pełnym poszanowaniem wypracowanych dotychczas dobrych standardów. Jest to istotny dla całej gospodarki akt prawny. Według szacunków UZP wartość zamówień publicznych udzielonych tylko w 2013 roku w Polsce przekroczyła kwotę 143 mld zł. Generowało to setki tysięcy miejsc pracy.

 

Uczestnicy porozumienia wskazują zgodnie, że właściwie przeprowadzona reforma Prawa zamówień publicznych w sposób fundamentalny przyczyni się do utrwalenia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, ale również będzie stymulować aktywność zawodową Polaków.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej