English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jeden tydzień i trzy ważne regulacje po naszej myśli!

07-08-2015

 

 

 

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, specustawa przesyłowa i wreszcie – zasada in dubio pro tributario – wszystkie te ważne dla Pracodawców RP regulacje zostały uchwalone w tym podpisane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 

 

 

 

 

To wielki sukces naszej Organizacji. W prace nad każdym z tych przepisów byliśmy mocno zaangażowani – podkreśla Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

 

Największym osiągnięciem jest wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zasady rozstrzygania nie sporów interpretacyjnych na korzyść podatników. Zasada ta jest standardem we wszystkich cywilizowanych krajach. W Polsce jednak niejasności interpretacyjne były dotąd rozstrzygane na korzyść fiskusa. Dlatego też Pracodawcy RP zaangażowali się w działania służące temu, by to zmienić.

 

Zapowiedź złożenia takiego projektu prezydent Bronisław Komorowski złożył podczas uroczystej Gali 25-lecia Pracodawców RP w listopadzie zeszłego roku. W grudniu do Sejmu trafił stosowny projekt. Propozycję od razu zaczęło jednak torpedować Ministerstwo Finansów, a sprawa utknęła w Sejmie.

Udało nam się wywalczyć sprawiedliwość dla podatników i to mimo niesłychanego oporu urzędników – podkreśla Andrzej Malinowski. – Ta zasada, mam nadzieję, raz na zawsze wytrąci bat z ręki fiskusa, którym to batem okładano zwykłych przedsiębiorców – dodaje.

 

Wydawało się już, że projekt nie zostanie pozytywnie załatwiony przed wyborami. Urzędników otrzeźwiła dopiero przegrana Bronisława Komorowskiego oraz zapowiedź zorganizowania w tej sprawie referendum. Dopiero wtedy sprawa nabrała przyspieszenia. Ostatecznie parlament uchwalił zmianę na dzień przed zaprzysiężeniem Andrzeja Dudy, a Bronisław Komorowski podpisał ją w ostatnim dniu swojego urzędowania. Ustawa wejdzie w życie od Nowego Roku.

 

Niewątpliwym sukcesem, także Pracodawców RP, jest uchwalenie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją 3 sierpnia w Belwederze w obecności przedstawicieli wszystkich stron dialogu. To dzięki ich determinacji oraz wsparciu Kancelarii Prezydenta ustawę udało się przeprowadzić. W efekcie RDS zastąpi Komisję Trójstronną, która od ponad dwóch lat nie funkcjonuje.

 

Wszyscy partnerzy dialogu zgodnie deklarują gotowość do jak najszybszego podjęcia prac w nowej formule, tym bardziej, że nie brakuje spraw do załatwienia. Zdaniem Pracodawców RP w pierwszej kolejności należałoby się zająć kwestiami związanymi z nowelizacją Kodeksu pracy oraz przepisami dotyczącymi prawa koalicji, a także zamówień publicznych.

 

Z kolei ustawa o przygotowaniu i  realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych pozwoli znacząco przyspieszyć i ułatwić proces rozbudowy i modernizacji kluczowych linii energetycznych. Chodzi o 23 strategiczne dla państwa inwestycje elektronenergetyczne. Jest to ważny krok ku wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz zapewnieniu stabilnych dostaw energii elektrycznej. Niezbędne inwestycje były dotychczas spowalnianie przez liczne, do tego wydłużające się procedury oraz spory z właścicielami nieruchomości, przez które miały przebiegać linie energetyczne.

 

Specustawa zakłada, że jeśli właściciel nie dojdzie do porozumienia z inwestorem, ani – w dalszej kolejności – z wojewodą, może skierować sprawę do sądu. Nie powstrzyma to jednak inwestora przed realizacją planowanej inwestycji. A mowa o najważniejszych z punktu widzenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego liniach wysokiego napięcia, budowa których będzie częściowo współfinansowana z funduszy unijnych.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej