English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Elastyczny czas pracy powinien być wprowadzony do prawa pracy na stałe

20-09-2010

Od momentu wejścia w życie tzw. ustawy antykryzysowej porozumienie ws. dłuższych okresów rozliczeniowych zawarto w 764 firmach. Pracuje w nich ok. 200 – 300 tys pracowników. Ponad połowa z tych firm należy do branży przetwórstwa przemysłowego.

 
- Wprowadzanie elastycznego czasu pracy to jedyny instrument ustawy antykryzysowej, który cieszy się dużym zainteresowaniem pracodawców – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Wynika to z faktu, że pozwala on na właściwe wykorzystywanie istniejących zasobów kadrowych. Pamiętajmy, że wolny rynek oznacza dużą dynamikę sytuacji. Niemożliwe jest dokładne oszacowanie skali zamówień, a więc i właściwe dobranie kadr. Jest to jedna z przyczyn obaw pracodawców przed zatrudnianiem na stałe. - Elastyczny czas pracy rozwiązuje te problemy – podkreśla Rogowiecki.
 
Należy jednak pamiętać, że zawarte w ustawie antykryzysowej rozwiązania mają charakter epizodyczny – obowiązują tylko do końca przyszłego roku. Biorąc pod uwagę popularność elastycznego czasu pracy i jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, powinniśmy już teraz rozmawiać o wprowadzeniu tego instrumentu na stałe do prawa pracy.