English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Spotkanie z partnerami regionalnymi. Główny temat: RDS i projekty unijne

03-09-2015

Przed nami nowe otwarcie – mówił Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, witając przedstawicieli partnerów regionalnych na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Organizacji. Najważniejszymi tematami, które omówiono, były Rada Dialogu Społecznego oraz kwestie związane z możliwościami płynącymi z nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020.

 

Andrzej Malinowski podkreślił, że zarówno RDS, jak i nowa perspektywa finansowa to duże możliwości, ale przede wszystkim wyzwania. – Radę Dialogu Społecznego możemy śmiało nazwać naszym dzieckiem, ale nie sposób pominąć tutaj kluczowej roli, jaką w jej tworzeniu odegrał Bronisław Komorowski – zaznaczył. I dodał, że bez determinacji byłego Prezydenta utworzenie RDS w takim kształcie i z takimi kompetencjami mogłoby się nie udać. Ustawa o RDS wchodzi w życie już 11 września. Aby Rada zaczęła pracować z początkiem października, każdy z partnerów społecznych musi przedstawić kandydatów na jej członków – Pracodawcy RP mają w RDS 6 miejsc. Należy też ustalić, kto będzie pełnił funkcję pierwszego Przewodniczącego Rady. Do priorytetów na pierwsze miesiące działania będą należały kwestie związane z prawem pracy i prawem koalicji. – W tym właśnie miejscu będziemy też prowadzili prawdziwą wojnę o podatki, bo stan rzeczy i postępowanie resortu finansów wymagają już od nas właśnie wojny – zaznaczył Prezydent Pracodawców RP.

 

Szczegółowe kompetencje Rady Dialogu oraz Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego omówił podczas spotkania Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

 

Wszystkie informacje na ten temat dostępne są w załączonej prezentacji.

 

Ponadto Katarzyna Sosnowska, pełniąca od 1 września funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich, zaprezentowała zakres funkcjonowania komitetów monitorujących w nowej perspektywie finansowej pod kątem możliwości zaangażowania partnerów regionalnych Pracodawców RP w procesy monitorowania systemu funduszy europejskich.

 

Celem efektywniejszego reprezentowania interesów środowiska Pracodawców RP na forum komitetów monitorujących, uruchomiony został e-mail: , za którego pośrednictwem można zgłaszać wszelkie pytania dotyczące obszaru interwencji danego programu operacyjnego na szczeblu krajowym i regionalnym.

 

Zachęcamy do współpracy i zgłaszania propozycji, które pozwolą na efektywniejsze reprezentowanie interesów naszego środowiska na forum komitetów monitorujących.

 

Więcej informacji o pracach tych gremiów znajduje się na stronie: Pracodawcy RP