English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP w sprawie aukcji LTE - konieczne szybkie rozstrzygnięcie

09-09-2015

Od 10 lutego br. trwa drugi etap aukcji częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz, które mają posłużyć do budowy sieci szerokopasmowego Internetu LTE. W tym czasie ceny poszczególnych bloków częstotliwości w paśmie 800 MHz wzrosły pięciokrotnie, a skumulowane oferty operatorów na wszystkie dostępne częstotliwości są ponaddwukrotnie większe od pierwotnych założeń. Teoretycznie jest to wspaniała sytuacja dla budżetu państwa, lecz nie można na aukcję patrzeć tylko z fiskalnego punktu widzenia. Należy bowiem wziąć pod uwagę także bilans zysków i strat polskiej gospodarki. Można wówczas dostrzec, że przedłużający się proces licytacji poszczególnych bloków częstotliwości – a przez to również ich coraz wyższy koszt – zaczyna zagrażać budowie infrastruktury niezbędnej do stworzenia w Polsce sieci, która zapewni dostęp do szybkiego Internetu mobilnego.

 

Andrzej Malinowski dla "Newserii": Przedłuża się aukcja na częstotliwości LTE. Budowa szybkiego mobilnego internetu w Polsce może się opóźnić

 


Tymczasem sieć taka jest nam niezbędna nie tylko dlatego, że bez niej niemożliwa będzie realizacja postanowień Europejskiej Agendy Cyfrowej (do 2020 r. wszyscy Europejczycy powinni mieć dostęp do Internetu o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a połowa gospodarstw domowych – do Internetu o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s), lecz także z uwagi na konieczność zaspokojenia zapotrzebowania na mobilny Internet ze strony Polaków – zarówno obywateli, jak i przedsiębiorców. Jak podał w sierpniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej, w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił siedmiokrotny wzrost wykorzystania transmisji danych. Omawiając wyniki analizy wykorzystania transmisji danych, Prezes UKE stwierdziła, że wzrost ruchu w sieciach mobilnych stanowi „ogromne wyzwanie dla operatorów”, lecz jednocześnie i „szansę na tworzenie innowacyjnych i konkurencyjnych usług, które pozwolą pozyskiwać nowe grupy klientów”. Operatorzy są gotowi sprostać temu wyzwaniu, jednak dopóki aukcja na częstotliwości 800 Mhz i 2,6 GHz pozostaje nierozstrzygnięta, dopóty zarówno oni, jak i reszta gospodarki stoją w miejscu i należałoby znaleźć rozwiązanie tego impasu.


Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP