English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

W Warszawie o współpracy energetycznej i przygotowaniach do Polsko-Niemieckiego Szczytu Energetycznego

23-09-2015

Dnia 18 września br. odbyło się kolejne posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej ds. Energetyki. Grupa została powołana na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy Pracodawcami RP a Niemiecką Agencją Energii GmbH, podpisanego w 2014 roku. Poprzednie posiedzenie, w którym udział wziął Wicekanclerz, Minister Gospodarki i Energetyki Niemiec Sigmar Gabriel odbyło się wiosną br. w Berlinie. Tym razem gościem specjalnym spotkania był Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

 

Na spotkaniu w siedzibie Polskiej Grup Energetycznej przedstawiciele największych spółek energetycznych z Polski i z Niemiec dyskutowali nad propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi przyszłego kształtu rynku energii w Europie (New Energy Market Design). Jest to tematyka szczególnie istotna z punktu widzenia długoterminowego planowania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, kształtowania cen energii oraz konkurencyjności gospodarek, a w szczególności sektora przemysłu.

 

Stephan Koehler 18.09.15 from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Ważnym wątkiem dyskusji był także zbliżający się szczyt klimatyczny w Paryżu.

 

Stephan Koehler 18.09.15 2 from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Omówiono również perspektywy rozwoju i ewentualne możliwości współpracy w zakresie infrastruktury przesyłowej, magazynowania energii oraz instrumentów efektywności energetycznej. Uczestnicy starali się zidentyfikować zarówno wspólne interesy, jak i istotne różnice poglądów – z punktu widzenia biznesu polskiego oraz niemieckiego.

 

To ostatnie zadanie wydaje się szczególnie ważne w kontekście II Polsko-Niemieckiego Szczytu Energetycznego, planowanego przez Pracodawców RP na pierwszy kwartał 2016 r. Więcej informacji o współpracy polsko-niemieckiej oraz I Polsko-Niemieckim Szczycie Energetycznym z 2014 roku znajduje się pod adresami:

 

http://www.pracodawcyrp.pl/aktualnosci/art,1573,pracodawcy-rp-na-polsko-niemieckim-szczycie-energetycznym-w-berlinie.html

 

http://www.pracodawcyrp.pl/aktualnosci/art,1659,w-berlinie-o-polsko-niemieckim-szczycie-energetycznym.html

 

http://www.pracodawcyrp.pl/aktualnosci/art,1920,srodowiska-biznesowe-polski-i-niemiec-kontynuuja-dialog-energetyczny.html