English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Klastry – wsparcie innowacji

24-09-2015

Dnia 22 września w Sali Kolumnowej Sejmu odbył się III Kongres Klastrów Polskich. Jego organizatorami były Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie.

 

III Kongres Klastrów Polskich from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Kilkuset uczestników z całej Polski przedsiębiorców i praktyków zaangażowanych w funkcjonowanie klastrów przez kilka godzin rozmawiało o problemach branży. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, a także Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak, która zapewniała o wsparciu administracji dla klastrów.

 

Na sali można jednak było usłyszeć wiele krytycznych, a nawet gorzkich słów szczególnie pod adresem Brukseli, ale również polskiej administracji. Zdaniem uczestników brakuje jej zrozumienia dla szans, jakie może dać gospodarce wsparcie dla rozwoju klastrów.

 

– Klastry wszyscy kochają, ale w praktyce bywa z tym już różnie – zwracał uwagę Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

 

Podczas kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne. Ich uczestnicy zastanawiali się nad tym, dlaczego należy wspierać klastry z wykorzystaniem środków publicznych i w jaki sposób to robić. Spore zainteresowanie wzbudziła dyskusja na temat nowych narzędzi wspierania innowacji w Polsce i roli, jaką klastry mają do odegrania w ich wdrażaniu i wykorzystaniu. Uczestnicy kongresu zastanawiali się również nad tym, jak w klastrach rozwijać „ekosystem” innowacji oraz intensyfikować badania i rozwój nowych technologii.

 

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.