English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rada Pracodawców spotkała się z Januszem Lewandowskim

01-10-2015

W miniony poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie Rady Pracodawców RP. Tym razem – wyjątkowe, bo z udziałem gościa specjalnego. Na pytania członków Rady odpowiadał Janusz Lewandowski, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

 

Chcielibyśmy, aby Pan Przewodniczący odniósł się nie tylko do kwestii programowych Platformy Obywatelskiej i bieżących działań rządu, lecz także, a może przede wszystkim, do naszych – pracodawców rekomendacji, które przekazaliśmy Panu w lipcu tego roku – zaznaczył Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, witając gościa. – Chodzi nam głównie o część gospodarczą i społeczną– zaznaczył. – Dziękuję za zaproszenie – powiedział Janusz Lewandowski. – Nie mogłem odmówić, skoro ulica jest Brukselska – podkreślił eurodeputowany. Ubolewał nad tym, że agenda wyborcza nie jest zdominowana przez kwestie gospodarcze.

 

- Podatki w Polsce są skomplikowane, ale nie są wysokie. Rzecz jest, i tu zgodzę się z Pracodawcami RP w stu procentach, w sposobie traktowania przedsiębiorców przez aparat skarbowy – mówił Janusz Lewandowski. Podkreślił, że także na fali głosów niezadowolenia płynącej z ulicy Brukselskiej rząd postanowił przyspieszyć prace nad nową Ordynacją podatkową. – Konieczna jest zmiana filozofii myślenia aparatu skarbowego. Ludzie są w tej chwili szkoleni w taki sposób, aby być przyjaźni dla biznesu – dodał. Jego zdaniem biznes odniesie większe korzyści na skutek zmiany relacji z administracją niż w wyniku obniżki podatków. – Administracja była bowiem przyzwyczajona do „czajenia się” na biznesmena.

 

Zdaniem Macieja Stańczuka, Wiceprezydenta Pracodawców RP, rząd powinien zwrócić większą uwagę na kwestię spadających wpływów podatkowych. – Zarówno analizy MFW, jak i PwC wskazują jasno na to, że stanowi to spory problem – podkreślił. – Immanentną cechą podatku VAT jest jego nieściągalność w pewnym zakresie, ale nieściągalność tego podatku na poziomie 25 proc. to ewenement na skalę europejską. Janusz Lewandowski w pełni zgodził się z tą diagnozą. Jego zdaniem wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT oraz centralny rejestr faktur to kroki w dobrym kierunku. – Mówienie jednak o stuprocentowej szczelności i ściągalności tego podatku to mrzonki. Każdy krok w kierunku większej ściągalności jest dobry, byleby nie prowadził przez jeszcze bardziej niż dotąd inwazyjne kontrole.

 

Pytany o kryzys w górnictwie i realizację porozumienia z górnikami w sprawie powstania nowej Kompanii Węglowej, odpowiedział, że faktem jest, iż Polska nie obroni po raz drugi programu subwencjonowania górnictwa. Ma też duże wątpliwości wobec taktyki Ministerstwa Skarbu, zakładającej włączanie spółek energetycznych w ratowanie górnictwa. – Głównie dlatego, że są to spółki giełdowe – wyjaśnił. – Górnictwo węgla to nie jest łatwa restrukturyzacja. W żadnym kraju nie była łatwa.

 

- Żeby płacić podatki, to trzeba na nie zarobić – stwierdził z kolei Zbigniew Kmicic, Wiceprezydent Pracodawców RP. – My chcemy gospodarkę naprawiać, ale bez pomocy rządu wiele tu nie zdziałamy – dodał. Jako cztery główne problemy w tej działalności wymienił: Prawo zamówień publicznych, Kodeks budowlany, ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz Kodeks pracy. Są to ustawy złe, które latami czekają na nowelizację lub uchwalenie.

 

Przewodniczący Janusz Lewandowski bardzo mocno podkreślił rolę Pracodawców RP i Prezydenta Andrzeja Malinowskiego we wprowadzeniu do Ordynacji podatkowej zasady in dubio pro tributario. – To wasz sukces – stwierdził.

 

Podczas tego posiedzenia Rady powołanie na stanowisko Wiceprezydenta Wykonawczego Pracodawców RP odebrał Rafał Baniak. Rada ustaliła także listę sześciu kandydatów do tworzącej się Rady Dialogu Społecznego i zadecydowała o jej przekazaniu na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy.