English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

33 mld zł dla polskiej gospodarki dzięki budownictwu mieszkaniowemu

05-10-2015

Budownictwo mieszkaniowe w 2014 roku wygenerowało bezpośrednio dla gospodarki 17,4 mld zł. Jako jeden z najistotniejszych kreatorów popytu dla innych gałęzi gospodarki sektor ten przyniósł jeszcze dodatkowy pośredni wkład do PKB na poziomie około 14 mld zł, a gospodarstwa domowe – efekt indukowany w wysokości 1 mld zł. Łącznie to prawie 33 mld zł wpływów – to główne wnioski z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Polski Związek Firm Deweloperskich, obrazującego jak istotną rolę z perspektywy polskiej ekonomii odgrywa budownictwo mieszkaniowe.

 

Z raportu przygotowanego przez PwC oraz PZFD „Analiza wpływu sektora budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę Polski”  wynika, że rynek budowlany w Polsce to potężna i wciąż rozwijająca się gałąź gospodarki.

 

33 mld zł dla polskiej gospodarki dzięki budownictwu mieszkaniowemu from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Wartość dodana wytworzona bezpośrednio przez sektor budowlany (czyli jego wkład do Produktu Krajowego Brutto) w roku 2014 wyniosła ponad 115 mld zł i stanowiła 6,7 proc. PKB. Wartość dodaną wytworzoną bezpośrednio przez budownictwo mieszkaniowe autorzy raportu szacują na około 17,4 mld zł, czyli na około 1 proc. PKB.               

 

Raport „Analiza wpływu sektora budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę Polski” został przygotowany pod koniec sierpnia bieżącego roku przez firmę PwC, przy udziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich.