English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Przemysł zbrojeniowy jako motor rozwoju gospodarczego” – konferencja Instytutu Biznesu

05-10-2015

„Przemysł zbrojeniowy jako motor rozwoju gospodarczego” – pod takim hasłem w Sali Senatu Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się debata zorganizowana przez Instytut Biznesu. Panel dotyczył rządowego programu restrukturyzacji armii w latach 2013-2022.  Uczestnicy dyskutowali  między innymi o tym,  czy uda się wykorzystać nadarzającą się sposobność, czy polskie firmy będą w stanie udźwignąć ciężar państwowych zamówień, czy istnieją możliwości pomocy dla firm ze strony państwa, jak wygląda współpraca sektora państwowego z biznesem, jaka jest świadomość tego problemu wśród organów decyzyjnych i społeczeństwa. Na gospodarczej mapie Polski rysuje się możliwość powstania silnego, skonsolidowanego ośrodka przemysłu zbrojeniowego.

 

„Przemysł zbrojeniowy jako motor rozwoju gospodarczego” – relacja z konferencji Instytutu Biznesu from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Planowane w budżecie środki przeznaczone na restrukturyzację armii w latach 2013-2022 mogą w dużej części trafić do rodzimych firm. Taki zastrzyk gotówki mógłby nie tylko wpłynąć na rozwój sektora zbrojeniowego, ale również na dynamizację całej gospodarki będąc katalizatorem dla rozwoju takich dziedzin jak: działalność naukowa i badawcza, wprowadzanie nowoczesnych technologii, powstawanie zakładów montażowych, rozwój powiązanych  inwestycji. To z kolei,  w najbliższej perspektywie, pociągnie za sobą wzrost zatrudnienia oraz dynamiki całej krajowej gospodarki. Natomiast w przyszłości, otwarcie odpowiednich kierunków na polskich uczelniach i kształcenie wysoko wyspecjalizowanych kadr, co może mieć wpływ na pozycjonowanie Polski w gronie krajów eksportujących nowoczesne technologie.