English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pacjenci będą bezpieczniejsi

06-10-2015

 

 

Wiele wskazuje na to, że jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez ten parlament będą przepisy o zawodzie fizjoterapeuty. To o tyle dobra informacja dla pacjentów, że zyska na tym ich bezpieczeństwo.

 

Senacka Komisja Zdrowia dała właśnie zielone światło ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Posłowie przyjęli ją w ubiegłym tygodniu. Jeśli senatorowie rzeczywiście zgodzą się, by przepisy przyjąć bez uwag, ustawa zostanie przekazana prezydentowi do podpisania.

 

Przyjęcie jej na finiszu prac parlamentu to dobra wiadomość głównie dlatego, że ustawa eliminuje z rynku usług zdrowotnych osoby, którym brakuje odpowiednich kwalifikacji, by wykonywać zawód fizjoterapeuty. Dzięki temu, że określone zostaną niezbędne kompetencje i wykształcenie, jakie musi mieć osoba, która chce się zajmować fizjoterapią, chorzy będą się mogli czuć bezpieczniej.

 

Nowe przepisy jasno mówią, że po zakończeniu odpowiednich studiów osoba, która chce zostać fizjoterapeutą będzie musiała zdać egzamin państwowy uprawniający do wykonywania tego zawodu. Każdy uprawniony otrzyma osobny numer i certyfikat. Na straży jakości prac fizjoterapeutów  stanie zaś samorząd zawodowy – Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

 

Prace nad ustawą trwały od kilku lat. Forum Rehabilitacji działające w ramach Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej aktywnie uczestniczyło w nich od momentu złożenia projektu w Sejmie. Jego członkowie są przekonani, że uchwalenie przepisów podniesie jakość usług rehabilitacyjnych i wyeliminuje z rynku osoby które nie miały odpowiedniego wykształcenia, a mimo to próbowały świadczeń usługi z tego zakresu – często szkodząc pacjentom.

 

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, które nie ma regulacji prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty. Mamy nadzieję, iż mimo sprzeciwu opozycji, Prezydent podpisze ustawę i zgodnie z planami wejdzie ona w życie za pół roku.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej