English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Grypa wyniszcza gospodarkę. Można temu zapobiec

07-10-2015

Dla przedsiębiorców jesień oznacza wyższe koszty spowodowane chorobami pracowników. Pracodawcy RP przypominają, że grypa to zawsze straty dla gospodarki.

 

 

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy we współpracy z firmą doradczą E&Y wynika, że koszty pośrednie, czyli te ponoszone w związku z absencją pracowników lub ich obniżoną efektywnością wynoszą rocznie nawet 4 mld zł.

 

Niestety, odsetek osób, które szczepią się przeciw grypie w Polsce wciąż jest bardzo niski. W sezonie 2013/14 r. zaszczepiło się jedynie 3,8% Polaków, czyli prawie dwa razy mniej niż w pięć lat wcześniej. W sezonie 2008/2009 na szczepienie przeciw grypie zdecydowało się 6,8 proc. Polaków. Efekt: według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny mimo stosunkowo łagodnej aury pogodowej w okresie wrzesień ’14 – marzec ’15 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 2 623 878 Polaków, z czego ok. 8,5 tysięcy wymagało hospitalizacji.

 

To ponad 40% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – dodaje Grzegorz Byszewski. Dla porównania – w Hiszpanii odsetek osób, które się szczepią wynosi 19%, a w USA 41%.

 

Winowajcą takiej sytuacji jest m.in. niepokojąco szybko rosnący odsetek przeciwników szczepień. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2011 roku w Polsce nie zostało zaszczepionych około 3 tys. dzieci. W roku ubiegłym było ich już 12,3 tys. Winę za to ponosi m.in. brak rzetelnych źródeł informacji oraz rozpowszechnianie materiałów podważających osiągnięcia naukowe.

 

To coraz większa plaga, szczególnie w Internecie, gdzie materiałów opartych na emocjach, nie zaś na rzetelnej wiedzy naukowej, jest coraz więcej – zwraca uwagę Byszewski.

 

Ta bardzo niebezpieczna tendencja może doprowadzić do powrotu dawno już niewystępujących w Polsce chorób, takich jak np. polio.

 

– Najlepszym przykładem niech będzie Ukraina, gdzie w ostatnim czasie potwierdzono dwa przypadki zachorowań na tę niebezpieczną chorobę – wyjaśnia.

 

Walkę z niewiedzą i pojawiającymi się w Internecie niesprawdzonymi informacjami prowadzą m.in. organizatorzy ogólnopolskiej akcji społecznej „Zaszczep się Wiedzą”. Głównym jej celem jest promocja rzetelnych źródeł wiedzy z zakresu wakcynologii, czyli nauki zajmującej się szczepieniami ochronnymi. Ważnym elementem akcji jest przyjazna strona internetowa – www.zaszczepsiewiedza.pl, na której zamieszczono naukowo potwierdzone fakty o chorobach, którym można zapobiec dzięki szczepieniom. Witryna powstała we współpracy uznanymi ekspertami  autorytetami zajmującymi się tą tematyką. Akcja odbywa się pod patronatem merytorycznym m.in.: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych,  Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Fundacji Rozwoju Pediatrii, Konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej