English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wizyta Ambasadora Republiki Singapuru w Pracodawcach RP

07-10-2015

Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski spotkał się z Ambasadorem Republiki Singapuru, Loo Choonem Yongiem. Podczas spotkania omówiono problemy, z którymi borykają się gospodarki obu krajów – w szczególności dotyczące kwestii zatrudnienia oraz przyciągania do kraju inwestycji zagranicznych. Spotkanie odbyło się 6 października w siedzibie Pracodawców RP.

 

 

Na singapurskim rynku pracy występuje odmienny problem niż w Polsce – kraj ten zmaga się ze zjawiskiem pełnego zatrudnienia i zmuszony jest importować pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Z kolei w kwestii inwestycji zagranicznych Singapur konkuruje bezpośrednio z krajami z regionu – przede wszystkim Malezją i Chinami – w których koszty siły roboczej są znacznie niższe. Rozwiązanie przyjęte przez władze Singapuru zakłada stopniowe odchodzenie od inwestycji w zakłady przemysłowe w celu skoncentrowania się na tworzeniu przestrzeni dla start-upów oraz nowoczesnych gałęzi gospodarki, takich jak: badania i rozwój, biotechnologie, bioinżynieria, ICT, outsourcing procesów biznesowych (BPO) oraz tworzenie oprogramowania komputerowego i gier.

 

Wizyta Ambasadora Republiki Singapuru Loo Choon Yonga w Pracodawcach RP - część I from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

W przypadku rynku polskiego podkreślono problem bezrobocia wśród młodych, który dodatkowo potęgowany jest przez niedostosowany do potrzeb rynkowych system edukacji oraz brak odpowiednich rozwiązań prawnych w kwestiach poziomu płacy minimalnej i migracji pracowników. Uczelnie wyższe powinny współpracować z biznesem w celu odpowiedniego ukierunkowania programów nauczania, co zwiększy szanse absolwentów na podjęcie pierwszej pracy.

 

Rozmówcy zgodzili się co do tego, że obecnie należy skoncentrować działania na promocji współpracy w zakresie innowacji i transferu technologii oraz systematycznego zwiększania nakładów na badania i rozwój – jako głównych czynników pozytywnie wpływających na wzrost gospodarczy.

 

Wizyta Ambasadora Republiki Singapuru Loo Choon Yonga w Pracodawcach RP - część II from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Pan Loo Choon Yong do czerwca br. pełnił funkcję Ambasadora we Włoszech, zaś w sierpniu br. został akredytowany w Polsce. Sprawuje również funkcję Prezesa Zarządu Raffles Medical Group Limited – jednego z największych prywatnych singapurskich dostawców usług medycznych – oraz Prezesa korporacji JTC, która przoduje w budowie infrastruktury na rynku singapurskim.