English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Sztywne prawo pracy to jedna z głównych przyczyn zmian formy zatrudnienia

21-09-2010
Rośnie liczba zawieranych umów cywilnoprawnych, które zastępują zatrudnienie na umowę o pracę – tak wynika z analiz Państwowej Inspekcji Pracy. Związki zawodowe twierdzą, że w ten sposób firmy tną koszty. Zdaniem Pracodawców RP jest to bez wątpienia jeden z powodów, ale wcale nie najważniejszy. Dużym problemem jest skomplikowane i zbyt sztywne prawo pracy.
 
Zastępowanie umów o pracę kontraktami cywilnoprawnymi najczęściej dotyczy mikro- i małych przedsiębiorstw usługowych. Wykorzystuje się je także tam, gdzie potrzebna jest duża elastyczność czasu pracy – np. w ochronie. Prawo pracy, które bardzo restrykcyjnie reguluje czas pracy pracownika, w takich przypadkach zwyczajnie się nie sprawdza. - Pracodawca nie ma możliwości dostatecznie elastycznie zarządzać zasobami ludzkimi i tym samym efektywne realizować zlecenia – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik.
 
Dodatkowo prawo pracy nakłada na pracodawcę cały szereg obowiązków informacyjnych i biurokratycznych – np. akta personalne muszą być przechowywane przez 50 lat, trzeba przeprowadzać badania lekarskie pracownika za każdym razem, gdy jest przerwa w trwaniu zatrudnienia – choćby była tylko kilkudniowa. - W małych firmach usługowych, gdzie fluktuacja zatrudnienia jest duża, tak rygorystyczne obowiązki biurokratyczne skutecznie zniechęcają do zatrudniania na etat – mówi Adam Ambrozik.
 
Chcąc nieco uprościć i uelastycznić prawo pracy, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej przygotowali ekspertyzę „Bariery biurokratyczne w prawie pracy”. - Postulujemy m.in. zmiany w zasadach korzystania z urlopu na żądanie, zniesienie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich jeśli przerwa w zatrudnieniu była krótsza niż 30 dni, czy umożliwienie pracodawcy wystawienia świadectwa pracy zbiorczego, a nie jak obecnie po każdym ustaniu zatrudnienia – dodaje Adam Ambrozik. Niektóre z propozycji Pracodawców RP, w tym te dotyczące badań lekarskich, są przedmiotem prac Sejmowej Komisji „Przyjazne Państwo”.