English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pierwszy w Polsce Human Capital Economy Congress

09-10-2015

Problemy gospodarki europejskiej i rola kapitału ludzkiego w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw – między innymi na te tematy dyskutowali w Warszawie uczestnicy pierwszego w Polsce Human Capital Economy CEE Congress. Na wydarzeniu obecni byli eksperci z całej Europy Środkowo-Wschodniej. To największe wydarzenie łączące tematykę HR-ową i ekonomiczną w Polsce. Kongres został objęty honorowym patronatem przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W Kongresie wziął udział także Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Prezydent Andrzej Malinowski oraz minister Władysław Kosiniak-Kamysz otworzyli część merytoryczną kongresu. Ich dyskusja w formie debaty oksfordzkiej prezentowała za i przeciw tezie: „Migracja jako wyzwanie zarządzania kapitałem ludzkim”.

 

Pierwszy w Polsce Human Capital Economy Congress from Pracodawcy24.pl on Vimeo.

 

Wyjazd do pracy za granicę, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, rozważa obecnie 14,7% Polaków, będących aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy. To o 6 p.p. mniej niż jeszcze na początku tego roku. Mimo to nadal ponad 1 milion Polaków jest zdecydowanych na emigrację, a 27% planuje wyjechać na stałe – wynika z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service i CEED Institute. Najchętniej wybieranymi kierunkami wyjazdu są Niemcy (31%), Wielka Brytania (30%) oraz Norwegia (10%). W największym stopniu zainteresowani emigracją są wciąż młodzi ludzie. Co druga osoba poniżej 35 roku życia rozważa wyjazd z kraju.

 

Jak wynika z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” zmniejszyła się liczba chętnych do emigracji. W porównaniu z poprzednią edycją badania, przeprowadzonego w marcu 2015 roku, o 7 pp. zwiększył się odsetek osób, które zdecydowanie nie chcą wyjechać za granicę. Jednocześnie mniej osób zdecydowanie zamierza wyjechać z Polski (5,3% we wrześniu b.r. vs. 6,4% w marcu b.r.).