English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Lepsze miejsce w Doing Business cieszy, ale…

28-10-2015

Awans na 25. miejsce w rankingu Banku Światowego Doing Business to duży sukces naszego kraju – tym bardziej że rok temu zajmowaliśmy 32. pozycję. Warto kontynuować reformy, które w kilka lat zaprowadziły nas z ósmej dziesiątki w miejsce, którego już się nie trzeba wstydzić. Celem nowego rządu powinno być wprowadzenie Polski do pierwszej dwudziestki. Wciąż jest bowiem wiele do poprawy, w szczególności w obszarze podatkowo-fiskalnym, sądowym oraz prawa budowlanego. Motorem napędzającym pozytywne zmiany mogą zaś być cyfryzacja i rozwój e-administracji.

 

 

Poprawę pozycji w Doing Business zawdzięczamy postępom w obszarze podatków, w których pomogła elektronizacja części płatności. Korzystna była również zmiana metodologii oceny w obszarze handlu międzynarodowego. Łatwość wymiany handlowej z naszym głównym partnerem, Niemcami, wypromowała nas na pierwsze miejsce. To historyczne osiągnięcie, bo dotychczas Polska nie była liderem w żadnym z obszarów ocenianych przez Bank Światowy w Doing Business.

 

 

Awans nie oznacza jednak, że w Polsce nie ma już nic do zrobienia. Przeciwnie – nadal można ułatwiać działanie przedsiębiorców, a przez to poprawiać pozycję naszego kraju w rankingu. Nie ma bowiem lepszej reklamy dla kraju niż wysokie lokaty w prestiżowych badaniach międzynarodowych. Dlatego też należy dążyć do uproszczenia przepisów prawa podatkowego oraz usprawnienia działania aparatu skarbowego. Nie do przyjęcia jest fakt, że na wypełnienie procedur związanych z płaceniem podatków przedsiębiorca poświęca ponad 270 godzin rocznie, a urząd skarbowy może w każdej chwili wstrzymać zwrot podatku VAT i prowadzić wielomiesięczne postępowanie bez podejmowania jakiejkolwiek decyzji.

 

 

Dlatego też należy dążyć do uproszczenia przepisów prawa podatkowego oraz usprawnienia działania aparatu skarbowego. Nie do przyjęcia jest fakt, że na wypełnienie procedur związanych z płaceniem podatków przedsiębiorca poświęca ponad 270 godzin rocznie, a urząd skarbowy może w każdej chwili wstrzymać zwrot podatku VAT i prowadzić wielomiesięczne postępowanie bez podejmowania jakiejkolwiek decyzji.

 

Niezbędne jest także usprawnienie pracy sądów w sprawach gospodarczych, tak aby przedsiębiorcy mogli szybciej dochodzić roszczeń wobec kontrahentów. Co prawda w ciągu kilku lat czas oczekiwania na wyrok skrócił się z 1000 do 700 dni, jednak nadal jest to o wiele za długo – w szczególności dla mikro- i małych przedsiębiorców. Zatory płatnicze stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie. W obszarze sądowym oczekujemy także na efekty uchwalenia w bieżącym roku ustawy Prawo restrukturyzacyjne, której celem jest zmniejszenie liczby postępowań upadłościowych, a zwiększenie – naprawczych. Mówiąc wprost, chodzi o to, by upadła firma mogła przetrwać i dalej funkcjonować, a nie bankrutować.

 

Należy też wskazać na obszar prawa budowlanego – i szerzej: planowania i zagospodarowania przestrzennego – jako ten, który wymaga zdecydowanej reformy i który może przyczynić się do kolejnego skoku w Doing Business. Już w obecnej edycji rankingu uzyskaliśmy postęp (awans ze 137. na 52. miejsce). Wprowadzone w przepisach zmiany dotyczyły głównie domów jednorodzinnych. Jeśli uda się uchwalić Kodeks budowlany, który nie został niestety przyjęty przez obecny rząd mimo przedłożenia go przez komisję kodyfikacyjną w I kwartale br. prowadzenie biznesu stanie się łatwiejsze.  Polska gospodarka potrzebuje ustawy, która kompleksowo ureguluje proces budowlany – od planowania przestrzennego, przez przebieg inwestycji, po jej dopuszczenie do użytkowania. Na pewno skorzystają na tym przedsiębiorcy, a także pozycja Polski w rankingu Doing Business.

 

Na koniec podkreślenia wymaga rola cyfryzacji administracji i elektronizacji procedur urzędowych. Jak pokazuje tegoroczny przykład e-rozliczeń podatkowych, elektronizacja stanowi jeden z najbardziej skutecznych motorów poprawy funkcjonowania wielu obszarów państwa. Musimy jak najszybciej rozwijać e-administrację, elektronizować procedury administracyjne oraz zapewniać elektroniczny przepływ informacji między urzędami. Pozwoli to w odczuwalne dla wszystkich – od obywateli, przez przedsiębiorców po urzędników – uproszczenie życia. Prowadząc elektronizację, należy się zastanowić nad tym, czy aby na pewno wszystkie procedury, formularze, zgody etc. są potrzebne. Zbyt rozrośnięta biurokracja to jedna z podstawowych bolączek naszego kraju. Elektronizacja stanowi niepowtarzalną okazję do usunięcia tego, co nie jest niezbędne.

Piotr Wołejko, Ekspert Pracodawców RP