English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP spotkali się z Pełnomocnikami ds. WRDS

28-10-2015

W związku z wejściem w życie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego Pracodawcy RP powołali Pełnomocników, których zadaniem będzie koordynacja powstawania wojewódzkich rad dialogu społecznego oraz inicjowanie ich prac. Właśnie kwestiom organizacyjnym związanym z powstawaniem wojewódzkich rad, które zastąpią dotychczasowe wojewódzkie komisje dialogu społecznego, było poświęcone spotkanie z udziałem Pełnomocników ds. WRDS.

 

Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, zapowiedział, że takie spotkania będą się odbywały raz na kwartał i mają stanowić stały elementem współpracy z regionami. Ma to na celu wzmocnienie relacji oraz wymiany informacji pomiędzy strukturami terenowymi a gremium na poziomie centralnym.

 

Pełnomocnicy zostali powołani w każdym województwie, a ich pierwszym zadaniem jest wynegocjowanie liczby przedstawicieli Pracodawców RP w poszczególnych WRDS. Zgodnie z Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, liczba członków WRDS w każdym z województw może być inna, ponieważ jej ustalenie leży w gestii strony pracowników i strony pracodawców.

 

W niektórych województwach takie negocjacje, jak i wybór pierwszego przewodniczącego WRDS już się odbyły. Są też jednak rejony, w których powrót do dialogu będzie trudny. Zwracali na to uwagę uczestnicy spotkania. Wskazywali również na zagrożenie w postaci ewentualnych konfliktów pomiędzy marszałkami województw a wojewodami, co może zakłócić prace Rad. Podczas spotkania dyskutowano także o kwestiach związanych z inauguracją działalności WRDS, ich aktywnością merytoryczną i planowanymi w tym zakresie inicjatywami oraz budżetami rad.