English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Platforma Energetyczna - polski przemysł o konferencji klimatycznej

18-11-2015

Próbie wypracowania wspólnego stanowiska polskiego przemysłu w kontekście zbliżającej się konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu poświęcone było spotkanie Platformy Energetycznej, które odbyło się 17 listopada br. w siedzibie Pracodawców RP.

 

W posiedzeniu, któremu przewodniczył Prezes Zarządu PSE Henryk Majchrzak, uczestniczyli członkowie Platformy Energetycznej Pracodawców RP i innych firm energetycznych, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Central Europe Energy Partners.

 

Polska energetyka stoi przed szeregiem wyzwań. Mamy też kilka atutów – jednym z nich jest bezpieczeństwo energetyczne budowane w oparciu o własne zasoby – stwierdził Henryk Majchrzak, współprzewodniczący Platformy Energetycznej.

 

 

Otwieramy się też na rynek zewnętrzny i te procesy muszą nam towarzyszyć w planach związanych z budowaniem naszego potencjału wytwórczego. Musimy więc, inwestując w nowoczesne źródła, dbać o to, by były konkurencyjne nie tylko dzisiaj, ale również za 15, 20, 30 lat. I, co najważniejsze, powinny się one również wpisywać w politykę klimatyczną, bo co do tego, że Europa podążać będzie w kierunku wspólnej, jednolitej polityki klimatycznej, wątpliwości nie ma – dodał. – Pytanie tylko, jaką drogą osiągnie wyznaczone sobie cele.

 

 

Dyskusja dotyczyła skutków energetyczno-klimatycznej polityki UE oraz potencjalnego wpływu globalnego porozumienia na przyszłość polskiego sektora energetycznego i przemysłu.

 

 

Konferencja w Paryżu może być przełomowa dla polskiego górnictwa – uważa Jarosław Zagórowski, Wiceprezydent Pracodawców RP i współprzewodniczący Platformy Energetycznej. – Jest i szansą, i zagrożeniem. Wszyscy przecież chcemy osiągnąć cele ekologiczne, jakie są zakładane – chcemy żyć w czystszym otoczeniu. Ale polskie górnictwo w rozumieniu zasobów to przede wszystkim fundament polskiego bezpieczeństwa energetycznego. I teraz powstaje pytanie o to, na ile jesteśmy w stanie przebić się w Europie z komunikatem, że to górnictwo nie jest takie złe, że węgiel może być nośnikiem energii dużo czystszej, niż to ma miejsce obecnie – zaznacza.

 

 

Pracodawcy RP oczekują jednoznaczności w stanowiskach organizacji międzynarodowych, tak by wynikała z nich jasność co do zobowiązań nakładanych na poszczególne kraje członkowskie i co do tego, jak to się będzie przekładać chociażby na limity gazów cieplarnianych – podsumował Leszek Juchniewicz, Doradca Prezydenta Pracodawców RP.

 

 

Konferencja klimatyczna Paryż 2015 została zaplanowana w terminie od 30 listopada do 11 grudnia. Celem COP 21 jest osiągnięcie globalnego porozumienia w zakresie klimatu, które powinno przynieść obniżenie globalnego ocieplenia przynajmniej o 2⁰C. W konferencji i wydarzeniach jej towarzyszących przewiduje się udział ponad 40 tys. uczestników, z czego ok. 25 tys. oficjalnych przedstawicieli z ok. 200 krajów członkowskich, reprezentujących rządy, organizacje pozarządowe, organizacje międzynarodowe, społecznościowe, naukę i biznes.

 

Stanowisko UE zostało de facto uzgodnione w październiku 2014 roku. Wówczas Rada Europejska przyjęła wiążące zobowiązanie do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 40 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Przyjęła też dwa istotne cele polityki energetycznej w perspektywie do 2030 r.: zapewnienie co najmniej 27 proc. udziału energii odnawialnej w energii zużywanej w UE oraz dalszą poprawę efektywności energetycznej, co najmniej o 27 proc. Podczas negocjacji Polska uzyskała zwiększoną pulę uprawnień do emisji, w tym rezerwę modernizacyjną oraz przydział bezpłatnych uprawnień do redukcji emisji dla sektora energetycznego. Tym samym nasz kraj zrealizował swoje główne postulaty na posiedzenie Rady Europejskiej.