English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Związki zawodowe nie są od kreowania polityki kadrowej spółek

19-11-2015

Odnosząc się do zapowiedzianego na 24 listopada 2015 roku strajku w PGNiG oraz żądań stawianych przez związkowców, dotyczących dymisji Prezesa PGNiG Mariusza Zawiszy, Pracodawcy RP wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec takich działań.

 

 

Związki zawodowe działają w ramach określonych ustawami z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Nie przewidują one kreowania polityki kadrowej firm, zwłaszcza zaś wpływania na obsadę stanowiska Prezesa Zarządu. Liderzy związkowi nie mogą rościć sobie praw do takich działań i, tym bardziej, grozić strajkiem w przypadku niespełnienia ich postulatów.

 

To związkowcy obalali ustrój, w którym obowiązywała ustawa z 1981 roku o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego. W tej ustawie Rada pracownicza decydowała o osobie dyrektora. Nie ma powrotu do takich reguł, tak jak nie ma już „przedsiębiorstw państwowych” – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

 

Jeśli podobne nieuprawnione postulaty ze strony związków zawodowych będą się powtarzać, Pracodawcy RP zwrócą się do rządu z żądaniem jak najszybszego uporządkowania przepisów prawnych dotyczących działalności związków zawodowych i zbiorowego prawa pracy, które, co udowadniają liderzy związkowi, coraz częściej nie przystają już do obecnych warunków społeczno-gospodarczych. Stały się one orężem w walce nie o dobro załogi, a o partykularne interesy liderów związkowych.

 

 

 Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej