English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Inwestycje, reformy strukturalne oraz odpowiedzialna polityka fiskalna mają pomóc rozwijać UE w 2016 roku

04-12-2015

W Warszawie przebywa Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, który odpowiada za koordynację polityki ekonomicznej w Unii. Celem przyjazdu Dombrovskisa jest przedstawienie planów i priorytetów UE w dziedzinie gospodarki na 2016 rok.

 

 

W przyszłym roku Komisja, w ramach tzw. pakietu Europejskiego Semestru, chce położyć szczególny nacisk na trzy kwestie:

  • rozwój inwestycji,
  • reformy strukturalne -  w tym na rynku pracy oraz w sektorze usług,
  • odpowiedzialną politykę fiskalną.

 

Dombrovskis, który w KE odpowiada także za dialog społeczny, spotkał się z przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych. -  Aby sprostać wyzwaniom stojącym przed Unią Europejską, potrzebujemy pogłębionego dialogu. Liczę więc na udział w nim przedstawicieli strony społecznej i gospodarczej z Polski -  powiedział.

 

Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz podczas dyskusji nad celami rozwojowymi UE zwrócił uwagę na to, że w dokumentach wspólnotowych bardzo niewielką wagę przykłada się do kwestii budowy Unii Energetycznej – która ma kluczowe znaczenie zarówno dla polskiego bezpieczeństwa, jak i dla poziomu inwestycji. 

 

Podczas rozmowy zarówno pracodawcy, jak i związkowcy chwalili nowo powołaną Radę Dialogu Społecznego. Wyrażano jednak obawy związane z tymi planami gospodarczymi rządzących, które mogą skutkować ponownym objęciem Polski procedurą nadmiernego deficytu. 

 

Uczestnicy spotkania poruszyli również kwestię bezrobocia zarówno wśród młodych jak i starszych osób, które przekłada się na problemy systemu zabezpieczeń społecznych, a także politykę emerytalną. Ponadto Wiceprzewodniczący Dombrovskis w ślad za zaleceniem Rady w sprawie krajowego programu reform Polski podkreślił, iż ważne jest zmniejszanie umów cywilnoprawnych oraz czasowych na rynku pracy.

 

Wiceprzewodniczący spotka się także z przedstawicielami rządu, z którymi chce omawiać zarówno kwestie priorytetów rozwojowych UE, jak i plany gospodarcze polskiego rządu w przyszłym roku. 

 

Jakub Jasiński, Dyrektor Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP