English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Od nowego roku Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności MŚP

16-12-2015

Komitet Monitorujący programu „Innowacyjna Gospodarka” przyjął kryteria wyboru projektu nowego instrumentu finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności MŚP zostanie uruchomiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na początku 2016 r. Firmy będą mogły pozyskać bez prowizji gwarancję kredytową w wysokości do 3,5 mln zł. 

 

Zakładamy, że z instrumentu skorzysta ponad 650 przedsiębiorstw, a wartość kredytów objętych gwarancjami wyniesie ponad 300 mln zł. Na realizację inicjatywy planujemy przeznaczyć ponad 200 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z oferty Funduszu, będą zgłaszać się do jednego z kilkunastu banków współpracujących z BGK – powiedział Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

Oferowana w ramach Funduszu gwarancja będzie formą zabezpieczenia kredytu, na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie określonym w stosownej umowie. Zabezpieczenie to zwiększy dostępność kredytową dla firm z krótką historią kredytową lub nieposiadających kapitału na zabezpieczenie kredytu. Zwrotny charakter instrumentu umożliwi wielokrotnie wykorzystanie środków. Warunkiem przyznania gwarancji będzie m.in. spełnienie kryteriów przyznawania pomocy de minimis oraz kryterium innowacyjności.

 

Fundusz to forma pilotażu przed ustanowieniem w programie operacyjnym „Inteligentny Rozwój" na lata 2014–2020 nowego funduszu gwarancyjnego, który pomoże w finansowaniu innowacyjnych projektów i będzie rozszerzeniem oferty programu pomocy de minimis realizowanego dotychczas przez BGK.