English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ustanowienie kolejnego wolnego dnia pracy to poważny błąd

24-09-2010
Sejm mimo apeli organizacji pracodawców uchwalił kolejny dzień - 6 stycznia - świętem państwowym. Pracodawcy RP zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.
 
Dziwi ten krok zwłaszcza w obecnej sytuacji budżetu państwa, kiedy rząd decyduje się podwyższenia stawki podatku VAT (np. na leki) oraz na podwyższenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorców poprzez np. ograniczenia możliwości odliczania paliwa i podatku VAT od samochodów z kratką.
 
Jak wynika z wyliczeń, dodatkowy dzień wolny od pracy to w skali kraju ubytek ok. 4 mld zł PKB – prawie 0,4 proc. rocznego dochodu narodowego i poważny uszczerbek dla niejednego przedsiębiorstwa. Warto przypomnieć, że Polska z 12 dniami wolnymi od pracy to już obecnie lider w Unii Europejskiej, gdzie średnia ilość świąt wynosi 9,6 dnia.
 
Pracodawcy RP widzą jeszcze jedno zagrożenie: istnieje duże prawdopodobieństwo, że Polacy będą starali się wydłużyć urlop świąteczno-noworoczny aż do 6 grudnia. Oznaczać to będzie, że rozprzężenie w tym okresie może spowodować straty dla gospodarki w wysokości aż 1,5 proc. PKB. Warto zwrócić uwagę, że także społeczeństwo widzie ten problem i uważa, że nie powinno się wprowadzać dodatkowych dni wolnych od pracy.
 
Pracodawcy RP zdecydowanie sprzeciwiają się nowemu dniu wolnemu. Uważamy, że projekt PO jest sprzeczny z działaniami rządu mającymi na celu zwiększenie dochodów budżetu i pobudzenie rozwoju gospodarki. Naszym zdaniem w obecnej sytuacji rozsądnym byłoby raczej czasowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy.