English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Fundusze Europejskie 2014–2020 – będzie trudniej niż do tej pory

13-01-2016

Rozwój przedsiębiorczości, a zwłaszcza wspieranie innowacyjności – to według Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pawła Chorążego priorytety w realizacji trwającej perspektywy finansowej na lata 2014–2020. W trakcie posiedzenia Platformy ds. Funduszy Europejskich w siedzibie Pracodawców RP przedstawiciele podmiotów członkowskich Organizacji oraz członkowie Komitetów Monitorujących Programy Operacyjne mogli bezpośrednio od Wiceministra Pawła Chorążego uzyskać informacje dotyczące interesujących ich zagadnień.

 

Założenia trwającej perspektywy, jak wyjaśnił Wiceminister Chorąży, akcentują wykorzystywanie środków unijnych w obszarach kluczowych dla konkurencyjności polskiej gospodarki. – Perspektywa 2014–2020 jest dużo trudniejsza niż to, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory – powiedział Agencji Informacyjnej Pracodawców RP Wiceminister Chorąży. – Projekty są trudniejsze – to nie są proste projekty inwestycyjne. Wymagają one pokazania strategii, także w wymiarze innowacyjności, wpisania w cele krajowe i regionalne – wyjaśniał.

 

W tej chwili Ministerstwo Rozwoju finalizuje prace nad dokumentem Plan działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyśpieszenia realizacji programów operacyjnych w ramach Umowy Partnerstwa 2014–2020, który ma znacznie usprawnić prace nad harmonogramem i kryteriami konkursów.

 

Uczestnicy posiedzenia zwracali z kolei uwagę na problemy, z jakimi się dotąd spotkali – m.in. związane z zapisami w dokumentach konkursowych, zmierzającymi do ograniczenia liczby beneficjentów. Wiceminister przyznał, że nie wszystkie rozwiązania w różnych regionach są jego zdaniem równie dobre i mogłyby one zostać poddane standaryzacji. – Jest jedna rzecz, o której warto pamiętać, a której regiony nie są chyba do końca świadome. To na nich w tej chwili spoczywa odpowiedzialność finansowa za korekty, które będą w programach regionalnych, o ile one nie wynikają z takich kwestii jak dostosowanie prawa. I to może być dla wielu regionów, jeżeli szybko się nie nauczą, bolesną lekcją – ostrzegł Wiceminister Chorąży.

 

W trakcie posiedzenia Platformy Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP Dariusz Kapusta przedstawił plan funkcjonowania Organizacji w ramach perspektywy na lata 2014–2020 – oparty na działalności Platformy ds. Funduszy Europejskich, Zespołu ds. Funduszy Europejskich przy Radzie Dialogu Społecznego oraz Komitetów Monitorujących.

 

Zdaniem Przewodniczącego Platformy ds. Funduszy Europejskich, Wiceprezydenta Pracodawców RP Mirosława Ślachciaka spotkanie było bardzo pożyteczne i pomogło wyjaśnić kwestie związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Wiceprezydent Ślachciak potwierdził, że głównym problemem jest standaryzacja procedur pozyskiwania środków unijnych. – Należy je w miarę możliwości ujednolicić według wytycznych opracowanych przez Ministerstwo – a dzisiejsze spotkanie z Panem Ministrem pokazało, że w tej sprawie myślimy podobnie – ocenił Wiceprezydent Mirosław Ślachciak.

 

Materiały wideo są dostępne na stronie Agencji Informacyjnej Pracodawców RP.