English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS wyznaczył cele na najbliższy rok

03-02-2016

W środę 3 lutego zebrał się Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. Ustalono plan prac zespołu na cały 2016 rok.

 

Mam nadzieję, że będziemy pracować w tym zespole tak, jak pracowaliśmy do tej pory, prowadząc rzetelną dyskusję i osiągając konsensus – powiedział, otwierając posiedzenie Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, nawiązując tym samym do funkcjonującej wcześniej Komisji Trójstronnej. – Mamy na koncie parę dobrze rozwiązanych zagadnień – zaznaczył Prezydent Malinowski.

 

W posiedzeniu wzięli udział m.in. Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mariusz Haładyj, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Henryk Baranowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

 

Pracodawcy RP przygotowali zestawienie wszystkich, ponad sześćdziesięciu tematów zgłoszonych przez organizacje biorące udział w pracach i porównali je, aby zakreślić obszary wspólnych zagadnień. Nad tym zestawieniem dyskutowano, aby ustalić plan prac na cały 2016 rok.

 

Na tych zespołach dyskusje są zawsze ostre, ale intencją ustawodawcy tworzącego nową ustawę o Radzie Dialogu Społecznego było, aby tutaj pracodawcy i pracownicy dochodzili do konsensusu – powiedział po posiedzeniu Zespołu Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w rozmowie z Agencją Informacyjną Pracodawców RP. – Nam, jako rządowi, będzie potem łatwiej takie wypracowane porozumienie przyjmować do realizacji – stwierdził.

 

Do zadań zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego należy wypracowywanie wspólnych dla stron stanowisk i opinii w sprawach dotyczących polityki gospodarczej kraju oraz rynku pracy. Odbywa się to m.in. poprzez opiniowanie projektów aktów prawnych, przygotowywanie założeń i projektów aktów prawnych, dokonywanie analiz i ocen działań w zakresie polityki rynku pracy, a także poprzez poddawanie ocenie skuteczności stosowanych instrumentów polityki gospodarczej państwa oraz polityki rynku pracy ze względu na poziom bezrobocia.