English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego krytycznie ocenia funkcjonowanie EU ETS

17-02-2016

Nowy system emisji gazów cieplarnianych EU ETS jest niebezpieczny dla polskiej gospodarki, przeciwwagą dla niego może być jednak treść Porozumień Paryskich COP21. Tę szansę należy bezwzględnie wykorzystać – wynika ze stanowiska, jakie przyjął na wtorkowym posiedzeniu zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

 

– Zbyt rzadko i zbyt słabo domagaliśmy się nie tylko uwzględnienia naszej specyfiki, ale także możliwej w ślad za tym indywidualnej ścieżki adaptacyjnej – powiedział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, otwierając wtorkowe posiedzenie zespołu problemowego RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. – EU ETS to jedno z najpoważniejszych wyzwań o nieprzewidywalnych negatywnych skutkach dla polskich pracodawców i pracowników – podkreślił Prezydent Malinowski.

 

Unia Europejska, poprzez system ETS, obecnie bardzo silnie naciska na dekarbonizację energetyki, co dla polskiej gospodarki opartej niemal w całości na energii z węgla oznacza ogromne problemy i wymierne straty. Tymczasem w grudniu 2015 roku w Paryżu 195 krajów podpisało porozumienie COP21, które zakłada nie tylko ograniczanie emisji CO2, ale także zwiększanie pochłaniania przez zalesianie. Zdaniem Prezydenta Andrzeja Malinowskiego tu Polska ma się czym pochwalić i byłoby niewybaczalnym błędem nie skorzystać z tej możliwości. ­– Chcemy używać Porozumień Paryskich do łagodzenia zbyt ambitnej polityki Unii Europejskiej – potwierdził uczestniczący w posiedzeniu Paweł Sałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska.

 

W przyjętym przez ZP RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy stanowisku strony pracowników i strony pracodawców znajdują się konkretne rozwiązania dla Komisji Europejskiej – które mają godzić cele reindustrializacji oraz cele klimatyczne w sposób bardziej transparentny i dalekowzroczny.

 

Zespół problemowy RDS nie przyjął natomiast wspólnego stanowiska w sprawie projektu ustawy dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej. Ocenę ustawy pozostawiono całej Radzie Dialogu Społecznego.

 

Stanowisko w sprawie EU ETS jest dostępne tutaj.