English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Międzynarodowe programy badawcze – szansa dla przedsiębiorców i naukowców

22-02-2016

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju bierze udział w realizacji międzynarodowych programów badań naukowych i prac rozwojowych, w tym programów współfinansowanych ze środków zagranicznych. Najważniejszym programem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej  jest Horyzont 2020. W ciągu 7 lat (2014–2020) z jego budżetu na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 77 028,3 mln euro.

 

W ramach programu stworzono spójny system finansowania innowacji: od koncepcji naukowej poprzez etap badań aż po wdrożenie nowych rozwiązań produktów czy technologii.

 

W Horyzoncie 2020 zaproponowano nową formułę programu ERA-NET „CO-FUND”, który powstał w celu wsparcia partnerstw publiczno-publicznych. Zakłada ona wsparcie Komisji Europejskiej w wysokości nawet 33% łącznej kwoty zadeklarowanej przez państwa uczestniczące w programie. Beneficjentami konkursów mogą być przedsiębiorcy i naukowcy.

 

Wśród konkursów realizowanych w ramach ERA-NET COFUND znajdują się m.in. projekty
z następujących obszarów:

  • zrównoważonej produkcji zwierzęcej „SusAn”,
  • bioenergii „Bioenergy Sustaining the Future 3”,
  • chorób sercowo-naczyniowych „ERA-CVD”,
  • neurobiologii, neurologii i psychiatrii „Neuron Cofund”.

 

Nabory wniosków w większości konkursów odbędą się w pierwszej połowie roku. Szczegółowy harmonogram wszystkich konkursów dostępny jest na stronie NCBR.