English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jak sfinansować „Plan Morawieckiego” – seminarium eksperckie Pracodawców RP

03-03-2016

 

Potencjał Planu Morawieckiego i zagrożenia dla jego realizacji – to był temat seminarium z udziałem wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz przedstawicieli rynków finansowych i kapitałowych, ekspertów i urzędników w siedzibie Pracodawców RP.

 

– Ten plan to rodzaj biznesplanu na najbliższe lata. Dużo z tych działań to po prostu lepsza organizacja – mówił podczas otwarcia seminarium Jerzy Kwieciński, Wiceminister Rozwoju. Wyjaśnił, że w kwestii finansowania rząd liczy na sektor prywatny, na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, a także na wzmocnienie tendencji do długofalowego oszczędzania  wśród Polaków.

 

Uczestnicy seminarium zgodnie przyznali, że o ile diagnoza obecnego stanu gospodarki jest w Planie Morawieckiego trafiona, to finansowanie budzi wiele wątpliwości i pytań. Kluczową kwestią jest nawet nie źródło kapitału, ale zachęcenie jego właścicieli do zaangażowania w realizację planu.

 

 

Plan jest spójny, może się podobać, ale ma wiele zewnętrznych uwarunkowań i one budzą wątpliwości – mówił Mieczysław Groszek, Wiceprezes Związku Banków Polskich. – Mam na myśli zaufanie tych, którzy mają być mobilizowani do uczestnictwa, a jeśli chodzi o sygnały dla sektora bankowego, to są one złe – tłumaczył wiceprezes Groszek i jako przykłady wymienił kwestie wprowadzenia podatku bankowego oraz projektu ustawy „frankowej”.

 

Maciej Stańczuk, Główny Ekonomista oraz Wiceprezydent Pracodawców RP skupił się na potrzebie zmian w sposobie myślenia i działania administracji państwowej. – Ona cierpi na systemowy brak zdolności do podejmowania ryzyka. A to jest  kluczowe dla powodzenia planu. W biznesie czasem podejmuje się też i złe decyzje – podkreślił wiceprezydent Stańczuk.

 

Rozmówcy podnosili też problem ponownego zachęcenia zwykłych obywateli do oszczędzania w III filarze, który mógłby być źródłem finansowania inwestycji. Na przeszkodzie stoi jednak pamięć o „demontażu” III filaru przez poprzedni rząd.

 

W trakcie dyskusji nie wyczerpano wszystkich tematów dlatego od razu zadeklarowano chęć jej kontynuowania w przyszłości. – Główne pytanie, na jakie staramy się tutaj odpowiedzieć to jak zmobilizować kapitał, czy on jest w bankach, w przedsiębiorstwach czy w kieszeniach ludzi – powiedział Agencji Informacyjnej Pracodawców RP po zakończeniu spotkania Piotr Kamiński, Wiceprezydent Pracodawców RP. – A jeśli jest, to jak go przetransferować do dobrych pomysłów gospodarczych, czyli inwestycji. I tu tkwi problem – podsumował Kamiński.