English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

STOP biurokracji – akcja, która pomoże przedsiębiorcom

09-03-2016

Pracodawcy RP, Ministerstwo Rozwoju oraz redakcja „Super Biznesu” połączyli siły, aby znaleźć najbardziej przeszkadzające w rozwoju gospodarczym, wadliwe lub zawiłe przepisy i doprowadzić do ich zmiany. Akcja  STOP biurokracji jest skierowana wprost do przedsiębiorców – wypełnią oni ankiety i na tej podstawie zostaną wybrane najgorsze przepisy.

 

Duch przedsiębiorczości jest w Polakach bardzo silny, co niejednokrotnie udowadniali w przeszłości, a także w dniu dzisiejszym. I to mimo rozrastającej biurokracji i nawału obowiązków oraz formalności, z którymi polscy przedsiębiorcy muszą się borykać. Ich codzienność to zdobywanie zezwoleń, zgód, decyzji, składanie formularzy. Tylko wypełnienie obowiązków podatkowych zajmuje średnio ponad 270 godzin rocznie – tłumaczy fundamenty akcji Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

 

Pracodawcy RP od dawna wskazują biurokratyzm jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju przedsiębiorczości, poważniejsze nawet niż ostra konkurencja. Ograniczeniu biurokratyzmu poświęciliśmy ostatnią edycję Polskiego Kongresu Gospodarczego, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, który zadeklarował przy tym pełne poparcie dla idei ograniczenia nadmiernego biurokratyzmu.

 

Z badań, których wyniki zaprezentowano podczas PKG, jasno wynika, że za największe bariery w rozwoju polskiej przedsiębiorczości uważane są niejasne prawo, wzajemnie wykluczające się i absurdalne przepisy oraz wszechobecny nadmiar formalności. Dlatego Ministerstwo Rozwoju, Pracodawcy RP i redakcja "Super Biznesu" zdecydowali się razem przeprowadzić akcję "STOP biurokracji".

 

W jej ramach przedsiębiorcy mogą wypełnić ankietę, odpowiadając na trzy pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Ankiety zostaną zebrane i przeanalizowane,  następnie na ich podstawie będą wyselekcjonowane najbardziej szkodliwe przepisy prawne.

 

Zmiany są bowiem możliwe – wystarczy przypomnieć, że dzięki nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym od 1 grudnia 2014 r. skrócił się czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zamiast miesiąca, jak było wcześniej, wystarcza kilka dni, by zacząć działać na własny rachunek, bo NIP i REGON są nadawane automatycznie.

 

Ankietę, do której wypełnienia namawiamy, można znaleźć na stronie „Super Biznesu”.