English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Klin podatkowy – czy można go tak ukształtować, aby zwiększał zatrudnienie?

14-03-2016

Jak zmienić strukturę klina podatkowego, by sprzyjał on zatrudnieniu? Jak obciążać dochody z pracy podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne, aby zapewnić wzrost gospodarczy? Nad tymi zagadnieniami dyskutowali specjaliści w trakcie seminarium eksperckiego w siedzibie Pracodawców RP.

 

Na seminarium przybyli m.in. dr Jarosław Neneman, obecnie wykładowca na Uczelni Łazarskiego, a dawniej trzykrotny wiceminister finansów, dr Paweł Wojciechowski, Główny Ekonomista ZUS i były minister finansów oraz dr hab. Michał Myck, Dyrektor Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

 

Goście, oceniając strukturę danin, wyselekcjonowali kilka kluczowych problemów, jakie dotyczą oddziaływania klina podatkowego na gospodarkę, w szczególności na rynek pracy. – Jak reformować klin podatkowy? Tak, aby opłaciło się podjąć pracę, wyjść z szarej strefy i zrezygnować z fikcyjnego samozatrudnienia – wskazywał dr Paweł Wojciechowski.

 

Dr Neneman zwracał uwagę na rażące dysproporcje pomiędzy opodatkowaniem pracownika najemnego a jednoosobowego przedsiębiorcy. – Opodatkowanie pracownika najemnego jest o wiele wyższe. Ta przepaść wymusza transfer do udawanego samozatrudnienia – mówił dr Neneman.

 

Z kolei dr hab. Michał Myck zwracał również uwagę, że na funkcjonowanie klina podatkowego ma wpływ postrzeganie ponoszonych obciążeń np. składek na ubezpieczenie emerytalne. – Bardzo ważna jest rola świadomości tego, jak system funkcjonuje z jednej strony i świadomości tego, że część tego klina to są oszczędności na przyszłość. Z drugiej strony ogromnie ważna jest wiarygodność tego systemu, aby pracownicy faktycznie traktowali te składki jako oszczędności na przyszłość, oczekując w przyszłości tego, że z nich będą mogli korzystać – mówił dr hab. Myck.

 

Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych położył nacisk na kwestię połączenia rodzajów zatrudnienia ze stawkami opodatkowania. – To ile mamy w Polsce rodzajów umów o pracę jest niespotykane w Europie. Kwestie opodatkowania powinny być połączone z dochodem, nie rodzajem umowy – tłumaczył Piotr Lewandowski.

 

Proste jest piękne, dlatego podatki powinny być proste, a struktura klina musi sprzyjać rozwojowi gospodarczemu. Właśnie przyspieszenie wzrostu  gospodarczego powinno być nadrzędnym celem reformy klina podatkowego – podsumował seminarium dr Paweł Wojciechowski.