English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Seminarium eksperckie – źródła kapitału „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”

18-03-2016

W koncepcji  finansowania Planu powinna zostać podkreślona rola rynku kapitałowego i giełdy – tę uwagę przyjął jako zasadną Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński obecny na seminarium zorganizowanym przez Pracodawców RP.

 

Seminarium zgromadziło wielu praktyków, naukowców, ekspertów i specjalistów w zakresie funduszy inwestycyjnych, rynku finansowego i kapitałowego m.in. z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Banków, firm ubezpieczeniowych i instytucji finansowych. Na spotkanie przybył również Jerzy Kwieciński, Wiceminister Rozwoju, aby wysłuchać uwag i propozycji.

 

Eksperci wskazali m.in. na brak w Planie Morawieckiego odniesień do rynku kapitałowego , co wiceminister Kwieciński uznał za słuszną uwagę. – Podkreślimy rolę giełdy. Przyjmuję tę uwagę – stwierdził, ale zaznaczył, że inwestorzy prywatni nie inwestują na giełdzie na dużą skalę. – Oczywiście ważne są krajowe instytucje, które tu inwestują, ale mamy trzykrotnie za niski udział prywatnych inwestorów na giełdzie – powiedział.

 

Zdaniem Wiceministra Kwiecińskiego pieniądze na finansowanie planu mogą pochodzić także od instytucji międzynarodowych – chociaż celem nadrzędnym pozostaje ograniczenie zadłużania się, zwłaszcza za granicą. Kolejnymi źródłami będą partnerstwa publiczno-prywatne (PPP) oraz „mobilizacja sektora prywatnego”. – Chcemy pobudzić w sektorze prywatnym te działania, które pozwolą na wzrost dobrobytu Polaków. Polacy muszą czuć, że to co robimy dla kraju, robimy nie tylko dla siebie, państwa, ale dla nich – powiedział Jerzy Kwieciński.