English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wyzwania przedsiębiorców w obliczu cyfrowej transformacji – konferencja Pracodawców RP oraz Google

24-03-2016

Jak zmieniają się modele biznesowe pod wpływem cyfrowych technologii, jakie jest tempo tych zmian, co będzie z rynkiem pracy – o tych zagadnieniach  dyskutowano w trakcie konferencji zorganizowanej przez Pracodawców RP razem z Google.

 

Uczestnicy spotkania odpowiadając na te pytania postawili jednoznaczną diagnozę: cyfrowa technologia fundamentalnie zmienia zasady prowadzenia biznesu i dokonuje tego z ogromną szybkością. Konsekwencje są niezwykle głębokie, przy czym dotykają wszystkich – pracodawców, pracowników oraz konsumentów.

 

Rafał Baniak, Wiceprezydent Pracodawców RP zwrócił przy tym uwagę, że zmiany nie wynikają z wyczerpania się możliwości dotychczasowych metod lub technologii, dlatego tak uważnie trzeba obserwować biznesowe otoczenie. – Przecież epoka kamienia łupanego nie skończyła się dlatego, że zabrakło kamieni. Jeśli wykluczymy zmianę z naszej działalności gospodarczej to Polska zawsze będzie na odległym miejscu w rankingach innowacyjności. Ale otwartość na zmiany jest właśnie naszym kłopotem, mamy z tym problem – tłumaczył Rafał Baniak.

 

Odpowiedzią na pytanie „jak przetrwać w warunkach cyfrowej transformacji” jest gotowość na szybką redefinicję prowadzonego biznesu. Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A. oraz Wiceprezydent Pracodawców RP przywołał tu przykład Nokii. – Przez lata Nokia zdobywała rynek produkując coraz mniejsze telefony, od aparatów wielkości walizki przez „cegłę” do aparatu wielkości dłoni, ale następnym krokiem nie był aparat mieszczący się na palcu. Następny był smartfon. To jest redefinicja biznesu. Dziś żaden biznes nie jest bezpieczny – podkreślał Tomasz Misiak.

 

Waldemar Pawlak, były premier RP, wskazywał też, że postęp i rozwój nie są zjawiskiem stałym i nawet wielkie, potężne firmy rozwijające się dotąd bez przeszkód mogą szybko paść pod ciosami pojawiającej się nagle konkurencji.

 

W czasie konferencji nakreślono też prognozy dla rynku pracy – nowe technologie mogą spowodować ograniczenie podaży zatrudnienia dla niewykfalifikowanych pracowników. Według Magdaleny Dziewguć z Google zwiastunem zmian jest pojawienie się tanich robotów wykonujących proste czynności jak roznoszenie środków higieny osobistej w hotelach, układanie paczek w magazynach itp.

 

Konferencja „Wyzwania przedsiębiorców w obliczu cyfrowej transformacji” ma być pierwszą z cyklu podobnych spotkań dotyczących nowych trendów w środowisku działania biznesu.