English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP popierają stworzenie tzw. metryki sprawy

28-09-2010

Pracodawcy RP popierają pomysł wprowadzenia metryki sprawy, mającej zawierać informacje o każdym działaniu osób biorących udział w czynnościach postępowania administracyjnego. Rozwiązanie to ma być stosowane w postępowaniach podatkowych i wszystkich prowadzonych w oparciu o k.p.a.

 
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustaw o postępowaniu administracyjnym i ordynacji podatkowej. W zmianach tych pojawia się pomysł wprowadzenia tzw. metryki sprawy.
 
Decyzje administracyjne są zawsze podpisywane przez konkretną osobę. Jednak oczywistym jest, ze podpis ten nie jest podparty merytoryczną analizą sprawy, a ma jedynie charakter uwierzytelnienia pracy podwładnych. Zanim projekt decyzji trafi na biurko osoby, która ma go podpisać, jest przedmiotem pracy kilku osób. Dziś nie wiemy kto i co w związku z nim robił. Dzięki projektowi to się zmieni.
 
- Stworzenie metryk sprawy będzie krokiem ku zwiększeniu poziomu transparentności naszej administracji publicznej, której jakość pracy pozostawia wiele do życzenia – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Wprowadzenie takiej metryki to też pierwszy krok do wprowadzenia osobistej odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzje. W naszej ocenie te dwa rozwiązania łącznie pozytywnie wpłyną na efektywność pracy administracji państwowej.