English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wicepremier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Pracodawców RP

14-04-2016

Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki wziął udział w środowym posiedzeniu Rady Pracodawców RP. Przedstawiciele Pracodawców RP pytali wicepremiera o szczegóły wdrożenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – i usłyszeli bardzo konkretne odpowiedzi.

 

Od początku spotkanie przebiegało pod znakiem bardzo stanowczych deklaracji – a ten ton nadał, otwierając posiedzenie, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to wstęp do ciężkiej pracy. Rozmawialiśmy o nim w Pracodawcach RP i mamy ciekawe pomysły. Chcemy w ten program wejść zarówno koncepcyjnie, jak i realizacyjnie – zadeklarował Prezydent Andrzej Malinowski i dodał, że w Pracodawcach RP trwają i będą trwać prace dotyczące roli przedsiębiorców w budowaniu gospodarki według założeń Planu.

 

– Niech Państwo czują się zaproszeni  do konsultacji – odpowiedział Wicepremier Morawiecki. – Pracodawcy i przedsiębiorcy są dla mnie podstawowym partnerem dialogu – dodał i zapewnił, że jego zamiarem jest, aby założenia dotyczące wdrożenia Planu dzięki współpracy z przedsiębiorcami stały się rzeczywistością. – Naszą ambicją jest stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Mówi się o niewidzialnej ręce rynku, my chcemy, aby tę niewidzialną rękę wsparła widzialna ręka państwa – powiedział wicepremier Morawiecki. 

 

W ramach tworzenia lepszych warunków jednym z kroków będzie wsparcie przedsiębiorców w rozwoju i wspieraniu dystrybucji na rynkach, na których trudno jest zaistnieć polskim firmom. Dlatego będą wzmacniane lub odtwarzane przedstawicielstwa zagraniczne w krajach ważnych z punktu widzenia ekspansji gospodarczej, takich jak Chiny czy Tajlandia. Wicepremier Morawiecki wyraźnie też podkreślił, że chce tak przebudować Prawo zamówień publicznych, aby uzyskać rozwiązania podobne do niemieckich czy francuskich, bo w tych krajach przetargi wygrywają w 90 proc. firmy krajowe.

 

– Musimy dbać o swoją gospodarkę. To nie jest interwencjonizm. Ponadto, kiedy nas pouczają z Zachodu, że należy przestrzegać zasad wolnego handlu, to pamiętajmy, że tamtejsze potęgi urosły na protekcjonizmie – wyraźnie podkreślił Morawiecki.

 

– Na dziś w imieniu Pracodawców RP chcemy i deklarujemy udział w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w tym ważnym przedsięwzięciu. Proszę z nas korzystać, jesteśmy do dyspozycji – zakończył spotkanie Prezydent RP Andrzej Malinowski.