English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pierwsze półrocze w resorcie zdrowia – prezentacja ministra Radziwiłła w ocenie Pracodawców RP

18-05-2016
Wiele działań podjętych przez ministra Konstantego Radziwiłła daje nadzieje na dobre efekty w przyszłości. Zasługują one zdecydowanie na poparcie – wśród nich przede wszystkim plan zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Są jednak pewne projekty, którym Pracodawcy RP zdecydowanie się sprzeciwiają.
 
W trakcie wtorkowej prezentacji pierwszego półrocza funkcjonowania obecnej władzy Minister Konstanty Radziwiłł pochwalił się, że resort zdrowia pracuje nad licznymi ustawami i rozwiązaniami, które mają na celu „naprawę służby” zdrowia. Zdaniem Pracodawców RP wiele z tych działań Ministra istotnie jest godnych pochwały i z wieloma planami należy się zgodzić.
 
Po pierwsze - projekt bezpłatnych leków dla seniorów w naszej opinii jest dobrym rozwiązaniem, jednak czekamy na szczegóły, czyli listę leków, które mają być udostępniane osobom starszym za darmo. Dobrze, że wreszcie wdrożono system e-krew, że zintensyfikowano prace nad przygotowaniem map potrzeb zdrowotnych. W tym ostatnim jednak przypadku należy odnotować, że z powodu pośpiechu konsultacje map z Członkami Rad do Spraw Potrzeb Zdrowotnych były fikcyjne.
 
W ocenie Pracodawców RP jednak najważniejsze jest to, co Minister Radziwiłł mówi w mediach, ale nie powiedział niestety w obecności pozostałych Członków Rady Ministrów. Zdecydowanie brakowało nam bowiem zapowiedzi zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia – szkoda, że Minister nie wykorzystał wtorkowego podsumowania na przedstawienie prac nad tym zagadnieniem. Pracodawcy RP będą Pana Ministra wspierać w przekonywaniu Ministra Finansów i Pani Premier, że zwiększenie do 6 proc. PKB nakładów na ochronę zdrowia to autentyczna inwestycja w zdrowie Polaków. Inwestycja, która zwróci się poprzez wydłużenie czasu ich aktywności zawodowej i zmniejszenie liczby absencji chorobowych - a tym samym przez zwiększenie PKB.
 
Jednocześnie bardzo brakowało nam w tej prezentacji informacji o tym, że Minister drastycznie obniżył wycenę wielu świadczeń medycznych ( i planuje następne), nie przedstawiając raportów taryfikacyjnych. Nasz zdecydowany sprzeciw budzi skierowany do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, który ma zakazać pacjentom leczenia się w prywatnych szpitalach za publiczne środki. Zupełnie nie do zaakceptowania przez Pracodawców RP są propozycje, które de facto likwidują prywatny sektor w ochronie zdrowia – ten, dzięki któremu istotnie poprawiła się jakość także w publicznych szpitalach, i który bardzo cenią sobie pacjenci. Rozwiązania w tym zakresie uważamy za nie do zaakceptowania.
 
W ocenie Pracodawców RP brakuje w podsumowaniu także zapowiedzi zmian w zakresie refundacji wyrobów medycznych. Mamy nadzieję, że ta zmiana mieści się w tych 35 przygotowywanych projektach aktów prawnych. Szkoda, że Minister tak dużo uwagi skupił na sprawach nieistotnych z punktu widzenia pacjenta (informatyzacja, likwidacja NFZ), a tak mało powiedział co czeka pacjentów po tych zmianach.
 
 
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej