English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prywatna i publiczna służba zdrowia – sojusznicy czy konkurenci

20-05-2016

Czy publiczna i prywatna służba zdrowia to konkurenci, czy możliwa jest między nimi współpraca, jakie są najczęstsze zarzuty kierowane pod adresem obu sektorów – nad tymi tematami debatowano  w czasie ogólnopolskiej konferencji naukowej „Przedsiębiorczość w służbie zdrowia”.

 

Konferencję zorganizowali: Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskie, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Stowarzyszenie Centrum Społecznej Demokracji.

 

Wśród panelistów znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju oraz resortu cyfryzacji, a także prywatnych przedsiębiorstw związanych z branżą medyczną – w tym Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med. Sp. z o.o., firmy należącej do Pracodawców RP.

 

Jednym z głównych zagadnień poruszanych przez uczestników były wzajemne relacje sektorów prywatnego i publicznego. Prezes Rulkiewicz zwróciła przy tym uwagę, że te relacje opierają się przede wszystkim na zasadach określanych przez państwo – i to ono tak naprawdę decyduje o kształcie rynku.

 

– Sektor prywatny kontraktuje to, na co mu regulator pozwala, patrząc równocześnie na wyceny. I jeśli mamy źle wycenione procedury, np. mówi się, że kardiologia jest wyceniona dobrze, a na psychiatrię nie ma pieniędzy to od tego mamy regulatora, rząd, żeby to zmienić, ułożyć – tłumaczyła prezes Rulkiewicz. – Nie można natomiast winić sektora prywatnego, że rzuca się na bardzo rentowne procedury – podkreśliła.

 

Zdaniem prezes Rulkiewicz konkurencja w branży medycznej jest zjawiskiem potrzebnym, bo zyskuje na tym pacjent. Jednak jej zdaniem oba sektory powinny przede wszystkim być partnerami, aby wspólnie pracować na rzecz zdrowia Polaków.

 

Link do pełnego zapisu debaty zamieszczamy tutaj - i zapraszamy do zapoznania się z jej przebiegiem.