English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP przeciw nowotworom

23-05-2016

Leczenie chorób onkologicznych musi być skuteczniejsze – dlatego Pracodawcy RP włączyli się do wsparcia Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem organizowanego przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

 

Zwalczanie chorób nowotworowych ma nie tylko wymiar ludzki, ale też gospodarczy. Choroby nowotworowe to dzisiaj druga najczęstsza przyczyna przedwczesnych zgonów (25,6%), ale także, według szacunków, powód wymiernych strat gospodarki rzędu 17 mld zł rocznie (1,3% PKB). Starzenie się społeczeństwa oraz zmniejszająca się grupa osób w wieku produkcyjnym powoduje, że obszarem chorób onkologicznych interesują się także przedsiębiorcy.

 

Według Pracodawców RP niezbędne jest wprowadzenie zmian w leczeniu onkologicznym, tak aby podnieść jego skuteczność. Wskaźniki 5-letniej przeżywalności pacjentów onkologicznych są bowiem w Polsce niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Na przykład, w Polsce po zdiagnozowaniu nowotworu prostaty okres pięciu lat  przeżywa 65 proc. pacjentów, natomiast w UE odsetek ten wynosi 73 proc. W obszarze nowotworów jelita grubego, które są jedną z najbardziej licznych grup chorobowych, przeżycia 5-letnie w Polsce kształtują się na poziomie 46 proc., a w krajach europejskich – 55 proc. Jednocześnie – standaryzowany strukturą wieku populacji – wskaźnik umieralności na nowotwory złośliwe był w Polsce o 17 proc. wyższy niż przeciętnie w Unii Europejskiej.

 

Europejski Tydzień Walki z Rakiem obchodzony jest od 1989 roku pod patronatem Stowarzyszenia Europejskich Lig Walki z Rakiem (Association of European Cancer Leagues). Głównym celem jest szeroka popularyzacja prewencji pierwotnej oraz profilaktyki chorób nowotworowych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25–31 maja, ale wydarzenie zostało już zainaugurowane 21 maja „Białą sobotą – dniami otwartymi” w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (COI). W trakcie akcji zorganizowanej przez Zakład Profilaktyki Nowotworów COI oraz Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów COI ponad 300 osób skorzystało z możliwości wykonania badań profilaktycznych.  Uczestnicy wzięli także udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie zapobiegania nowotworom, podczas których   mogli liczyć na porady i konsultacje specjalistów. Honorowy patronat nad akcją objęły Stowarzyszenie Europejskich Lig Walki z Rakiem i Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Organizację "Białej soboty" wsparły Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa–Centrum, Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Sady Grójeckie oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji „Arena”.

 

Z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, który zawiera 12 prostych zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, których wdrożenie pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory.