English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Mniej procedur i biurokracji – Pracodawcy RP o propozycjach wicepremiera Mateusza Morawieckiego

09-06-2016

Nadmiar procedur oraz bezczynność organów, a także przewlekłość sporów sądowych negatywnie odbijają się na przedsiębiorcach, dlatego Pracodawcy RP doceniają propozycje przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. W przedstawionym dziś przez Wicepremiera i Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców szczególną wagę mają liczne propozycje dotyczące usprawnienia funkcjonowania administracji oraz sądownictwa.

 

– Bolączką polskiej administracji jest mnogość organów, procedur oraz skłonność do mnożenia wątpliwości oraz nieprzestrzeganie ustawowych terminów na wydanie decyzji – uważa Piotr Wołejko ekspert Pracodawców RP. Skargi na bezczynność, nawet jeśli są uwzględniane, w żaden sposób nie zmieniają sytuacji przedsiębiorców. Dlatego – zdaniem Piotra Wołejki – konieczne jest zmniejszenie ilości procedur, skrócenie terminów, wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych oraz faktycznych na rzec przedsiębiorców, a także rozszerzenie katalogu przypadków, w których milczenie organu jest równoznaczne z domniemaną zgodą.

 

I rozwiązania dotyczące właśnie tych zagadnień zaproponowało teraz Ministerstwo Rozwoju. Resort zapowiada  także usunięcie niektórych etapów w ramach procedur odwoławczych, np. wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy i możliwość szybszego kierowania spraw do sądów administracyjnych. Te z kolei powinny rozstrzygać sprawy w krótszym terminie.

 

– Zaproponowana zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych i faktycznych na korzyść przedsiębiorcy może w fundamentalny sposób zmienić relacje między urzędnikami a przedsiębiorcami – podkreśla Wołejko. Ci drudzy nie będą już bowiem postawieni w pozycji wybitnie defensywnej, niczym oskarżony w procesie karnym – a czasem nawet w gorszej, bo w prawie karnym obowiązuje domniemanie niewinności.

 

W Polsce zbyt często wobec przedsiębiorców biurokraci stosują zasadę domniemania winy – niech przedsiębiorca tłumaczy się, że ma czyste intencje i przedstawi na to odpowiednie dokumenty. Nierzadko skala zjawiska jest szokująca, a przedsiębiorcy latami dostarczają urzędnikom coraz to  kolejne dokumenty i zaświadczenia. Odpowiednik zasady in dubio pro tributario w prawie podatkowym, czyli rozstrzyganie wątpliwości prawnych i faktycznych na rzecz przedsiębiorcy, wydaje się niezbędny i dobrze, aby jak najszybciej stał się prawem. Właściwym miejscem dla tak istotnej zasady wydaje się planowana Konstytucja dla biznesu – nowe Prawo działalności gospodarczej.

 

Podkreślenia wymaga to, iż istotny wpływ na funkcjonowanie administracji ma jakość przepisów prawa, na podstawie i w ramach których może ona działać. Jakość prawa w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a jego nadprodukcja, niestabilność i niespójność utrudniają życie zarówno obywatelom i przedsiębiorcom, jak również urzędnikom.

 

– Warto zatem zająć się nie tylko efektem końcowym, jakim jest sprawność administracji i pragmatyka funkcjonowania urzędów, lecz również przyczyną problemu, czyli jakością prawa i procesem jego tworzenia – uważa Piotr Wołejko.

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP