English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wicepremier Morawiecki przekazuje Niemcom pociąg bydgoskiej PESY

16-06-2016

 

Takiego pociągu jeszcze nie było! Dziś niemiecki przewoźnik NEB otrzymał skład LINK bydgoskiej PESY, pierwszy w historii polskiego przemysłu pociąg, który będzie dopuszczony do ruchu w Niemczech. Przekazanie LINKA to jedno z wydarzeń z okazji 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy  między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

 

To ważny krok na drodze do wdrożenia pakietu kolejowego uchwalonego przez Unię Europejską – powiedział Wicepremier, Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki w Berlinie, gdzie bydgoska PESA przekazała skład LINK niemieckiemu przewoźnikowi NEB.

 

Cieszę się, że Polska może w końcu do Niemiec eksportować wysoko przetworzone produkty, a nie tylko piłkarzy – stwierdził wicepremier dodając, że obu firmom - zarówno PESIE jak i NEB życzy pełnych pociągów. – Miejmy nadzieję, że będzie to początek wielu kolejnych projektów – dodał.

 

Przekazany dziś przez bydgoską PESĘ niemieckiemu przewoźnikowi będzie kursował pomiędzy Berlinem a Kostrzyniem.

 

W uroczystości na dworcu Berlin Friedrichstrasse oprócz wicepremiera Mateusza Morawieckiego wzięli udział Prezydent Pracodawców RP dr Andrzej Malinowski, Wicekanclerz Niemiec, Minister Gospodarki Sigmar Gabriel oraz prezes PESY Tomasz Zaboklicki.

 

Kontrakt z NEB to wielki sukces PESY, członka Pracodawców RP, ponieważ LINK będzie pierwszym w historii polskiego przemysłu pociągiem dopuszczonym do ruchu w Niemczech. Jest to też w ogóle drugi pociąg wyprodukowany poza Niemcami, który otrzymał homologację umożliwiającą eksploatację w tym kraju.

 

Najwyższej jakości pociągi DMU Link dysponują 140 miejscami siedzącymi, 12 miejscami do przewozów rowerów. Ponadto dwa ekologiczne silniki MTU (norma III B) pozwalają uzyskać prędkość ponad 140km/h. Dodatkowo wszystkie wagony są wyposażone w monitoring kamer video, klimatyzację, dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych WC oraz w nowoczesny system informacyjny. Pociąg spełnia w ten sposób wszystkie wymagania współczesnego transportu kolejowego.